Pytania i odpowiedzi

Jak wygrać spór sądowy o kredyt we frankach? Czy i dlaczego potrzebujesz adwokata?

paź 4 2020

Walka z banki nie jest prosta. Stoi za nimi cały sztab najlepszych światowych prawników, którzy zrobią wszystko, aby wybronić swojego klienta. Nie chodzi tutaj tylko o stratę w postaci konieczności przewalutowania kredytu po niższym kursie. Straty wizerunkowe dla przegranych banków mogą okazać się znacznie bardziej bolesne. Czy jesteśmy w stanie sami podołać tej batalii? Niekoniecznie, dlatego najlepiej nawiązać współpracę z jedną ze sprawdzonych kancelarii adwokackich specjalizującą się w pomocy osoby, które wzięły kredyty we frankach.

Konsultacja z kancelarią adwokacką - analiza umowy kredytu

Pierwszym naszym krokiem do tzw. odfrankowania, powinna być konsultacja umowy kredytowej z prawnikiem. Doświadczony adwokat już po pierwszym czytaniu może dostrzec klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych zapisów rażąco naruszających interes konsumenta.

Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 3 października 2019 roku, kredyty indeksowane mogą być przewalutowane na złotówki, a kredyty denominowane domyślnie powinny zostać anulowane.

Na czym polega odfrankowanie?

Jeśli sąd uzna zawarte w umowie kredytu zasady przeliczania wartości zobowiązania i rat za nieuczciwe postanowienia umowne, wówczas mamy do czynienia z odfrankowaniem. Taki wyrok sądu pozwala nam całkowicie wyeliminować ryzyko walutowe, gdyż zadłużenie jest wyrażane w złotówkach i traktowane jest, jako normalny kredyt złotówkowy. Co ważne, w tym przypadku bank zwraca Frankowiczowi nadpłaty z ostatnich 10 lat, wynikające z nieuczciwej i niedozwolonej waloryzacji.

Czy umowę kredytową można unieważnić?

Umowę kredytową, zamiast odfrankowania można także unieważnić. Jest to znacznie prostsze w wykonaniu, a po ostatnim wyroku TSUE, dużo prostsze do wykonania. Frankowicze często decydują się na to rozwiązanie, gdyż w tym przypadku całkowicie uwalniamy się od kredytu, który poprzez wysoki kurs walut, ma wartość znacznie wyższą niż wartość nieruchomości, w którą przed laty zainwestowaliśmy. Prawne zastosowanie ma tutaj art. 58 k.c., który mówi, że umowa mająca na celu obejście przepisów prawa jest nieważna.

Niezależnie od tego, na którą metodę się zdecydujemy, warto pamiętać, że bez odpowiedniej ochrony prawnej w postaci profesjonalnej kancelarii adwokackiej, możemy sobie po prostu nie dać rady. Warto więc zebrać wszystkie dokumenty – umowę kredytową, regulamin kredytu i wszelkie aneksy i udać się na konsultacje z prawnikiem, który pomoże wybrać najkorzystniejsze dla Frankowicza rozwiązanie.

Od zebrania dokumentacji, poprzez analizy oraz reklamację, do czasu złożenia pozwu upływa zwykle około 6 tygodni. Sam postępowanie zwykle ciągnie się nie krócej niż rok. Choć sądy coraz sprawniej pracują nad tego typu sprawami, musi się uzbroić w sporą dozę cierpliwości. To kolejny powód, dla którego musimy wybrać wyspecjalizowanego adwokata. Tylko z dobrym przygotowaniem wytrwamy tego wielomiesięczny bój.

Za merytoryczną pomoc przy powstaniu materiału dziękujemy https://kkpr.pl/

Udostępnij