Płatności

Płatności online w Polsce i na świecie: kierunki rozwoju

lip 8 2020

Internet jest dziś największym na świecie globalnym centrum handlowym. Coraz częściej dokonujemy zakupów właśnie w sieci, a nie w sklepach stacjonarnych. Jakie są tego konsekwencje dla branży handlowej? Z jednej strony – konieczność przeformułowania działania sklepów stacjonarnych, które coraz częściej stają się swego rodzaju showroomami, z drugiej zaś – konieczność rozwoju płatności online tak, by były coraz szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze. Bo w dużej mirze to właśnie od możliwości szybkiego sfinalizowania transakcji zależy, czy klient zdecyduje się na zakupy w danym sklepie.
Jakie są dominujące dziś kierunki rozwoju w dziedzinie płatności internetowych?

Anonimowość i bezpieczeństwo – coraz bardziej cenimy sobie prywatność i wiemy, że w sieci jest ona czymś niezwykle trudnym. Kolejne doniesienia o wycieku danych czy inwigilacji użytkowników internetu skłaniają konsumentów do szukania rozwiązań, które pozwalają zamaskować ich sieciową aktywność. Stad rosnąca popularność tzw. e-portfeli. Są to swego rodzaju wirtualne skarbonki, które zasilamy określoną kwota, po czym możemy dokonać transakcji bez ujawniania naszych danych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że e-portfele pozwalają na dokonywanie transakcji na całym świecie. Jednym z najpopularniejszych jest system PayPal. Coraz większą popularnością cieszą się też mPay oraz SkyCash.

Płatności odroczone – kupić dziś, zapłacić za 30 dni? Dla wielu klientów to znakomite rozwiązanie. Płatności odroczone cieszą się więc coraz większa popularnością w internecie. Szczególnie, ze prawo daje nam możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od daty dokonania zakupu. Jeśli zdecydujemy się na płatności odroczone, możemy zwrócić towar bez konieczności blokowania swoich środków finansowych. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie.

Jedno kliknięcie – maksymalne skrócenie liczby kroków koniecznych do dokonania płatności oraz czasu niezbędnego na sfinalizowanie transakcji to dziś jedna z głównych tendencji w rozwoju płatności online. Tradycyjne przelewy internetowe są dziś uznawane za anachroniczne i zbyt wolne. Coraz więcej firm wdraża więc tzw. płatności one click. Dotpay posiada w swojej ofercie płatności BLIK – wystarcza jedno kliknięcie, bez konieczności opuszczani koszyka, by zapłacić za swoje zakupy. Obecnie do systemu płatności BLIK należą następujące banki: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Orange Finanse, Getin Bank. Aby korzystać z tej formy błyskawicznych płatności, trzeba ściągnąć na urządzenie mobilne aplikację swojego banku. Następnie każdorazowo aplikacja będzie generowała sześciocyfrowy kod – jego wprowadzenie na stronie sklepu wystarczy, by transakcja została sfinalizowana. 

 

Udostępnij