Płatności

Czy warto korzystać z BLIKA ?

paź 21 2020

Problemy dnia codziennego możemy dzisiaj szybko i łatwo rozwiązać w Internecie. Rozwój technologiczny oznacza koniec poświęcania naszego cennego czasu i energii na zakupy na mieście. Od teraz wszystko możemy załatwić od ręki za pomocą urządzenia mobilnego. Oznacza to jednak pojawianie się nowych potrzeb konsumenckich związanych z wygodnymi formami nabywania produktów i usług w sieci. Z tego powodu opracowano BLIK, który zdecydowanie ułatwi nam życie. Dzięki niemu wszystko załatwimy za pośrednictwem swojego smartfonu. Wyjaśniamy, jak to działa.

System płatności BLIK jest polskim rozwiązaniem, które rozwinięto na bazie płatności mobilnych IKO. Innowacja ta została uruchomiona z inicjatywy kilku banków, jako odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby internetowych konsumentów. Tego rodzaju nowoczesna metoda płatności mobilnej pozwala na wyjątkowo szybkie i łatwe zakupy przy użyciu smartfonu. Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do szerokiego zasięgu Internetu, jak również do nowoczesnych telefonów, co oznacza, że wymagamy o wiele bardziej elastycznych sposobów nie tylko płatności online, ale również tych w sklepach stacjonarnych. BLIK to jedna z ciekawszych metod, która pozwala na realizację transakcji w różnych warunkach i na różnych urządzeniach, zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym.

Jak funkcjonuje BLIK?

Omawiana aplikacja to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające wszystkim użytkownikom smartfonów na realizację płatności w sklepach stacjonarnych, jak również tych online oraz w różnego rodzaju punktach usługowych. Przebieg transakcji realizowany jest pomiędzy klientem z działającą aplikacją mobilną wydaną przez bank a akceptantem, który obsługiwany jest przez agenta rozliczeniowego. Akceptantem takim może zostać sklep bądź każdy inny punkt usługowy. Jak jednak odbywa się autoryzacja samej transakcji? Mechanizmem identyfikacyjnym jest jednorazowy kod, generowany są przez system Polskiego Standardu Płatności i wydawany na żądanie odpowiedniego banku. Po to, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa i jakość obsługi do maksimum, kody generowane są jako unikalna kombinacja sześciu cyfr w przedziale od 0 do 9. Należy zaznaczyć, że są one ważne tylko przez 2 minuty, potem ważność kodu wygasa, a użytkownik może wygenerować ewentualnie następny, który posłuży do zapłaty tej samej transakcji. Wygenerowany na ekranie telefonu kod trzeba wprowadzić do terminalu sklepowego, dzięki czemu dokonuje się natychmiastowa autoryzacja i zakup.

Zalety systemu

Do najważniejszych zalet aplikacji należy brak konieczności noszenia ze sobą karty debetowej, a w zasadzie brak konieczności noszenia przy sobie całego portfela. O teraz, dzięki BLIKowi, telefon zastąpi naszą kartę. Trzeba jednak pamiętać, że rozwój tego rozwiązania jest bardzo dynamiczny, co oznacza, że BLIK nie jest jeszcze wszechobecny, choć z dnia na dzień przybywa sklepów, w których można nim płacić. Może to jednak oznaczać, że nie każdy z naszych znajomych, któremu będziemy chcieli wysłać pieniądze używa BLIKa. Kolejną zaletą jest dostępność BLIKu w aplikacji danego banku. Poza wciąż rozrastającą się dostępnością, aplikacja ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, które wynikają z tego że BLIK funkcjonuje od relatywnie krótkiego czasu w porównaniu z innymi metodami e-płatności.

 

 

 

 

Udostępnij