Sklep internetowy

Jak otworzyć własny sklep internetowy?

maj 19 2020

Według różnych szacunków w Polsce działa obecnie nawet 25 tysięcy wirtualnych sklepów. Wiele osób zastanawia się więc, czy przy takiej konkurencji warto otworzyć kolejny? Jasne, że tak, trzeba tylko odpowiednio się do tego przygotować. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jak otworzyć własny sklep internetowy. Przeczytaj go koniecznie!'

Co będziemy sprzedawać?

Zacznijmy od tego, że powinniśmy określić: czym będziemy handlować? Nie tylko na starcie, ale także w przyszłości, kiedy sklep będzie miał się już dobrze. Według raportu Gemiusa „E-commerce w Polsce 2015”, do najczęściej kupowanych produktów należą: odzież, akcesoria i dodatki (73%), książki, płyty i filmy (67%) oraz sprzęt RTV/AGD (57%). Warto zwrócić uwagę również na konkurencję, gdyż już dziś jest ona ogromna. Zaletą Internetu jest jednak to, że można swobodnie rywalizować z największymi, ale musimy wówczas m.in. znaleźć dostawcę, który zaoferuje nam produkt w dobrej cenie. W związku z tym początkowo lepiej, aby był to produkt niszowy, który trudno jest odszukać w ofercie gigantów. To pozwoli spozycjonować nasz sklep i stopniowo zwiększać liczbę produktów.

Nazwa sklepu – Twoja marka w sieci

Po wyborze sprzedawanego towaru przychodzi czas na stworzenie odpowiedniej nazwy sklepu i jego identyfikacji wizualnej. To jest decyzja strategiczna, która być może zaważy na przyszłości całego biznesu. Dlatego dobrze się zastanowić czy powinna być to nazwa jednoznacznie kojarząca się z pierwszymi produktami, które będziemy sprzedawać czy też lepiej, aby była uniwersalna, bo w przyszłości zwiększymy liczbę kategorii. Decyzja nie jest prosta, ale doświadczenie pokazuje, że obecnie na rynku trudniej stworzyć drugiego Amazona czy e-Baya, a więc uniwersalną platformę sprzedającą praktycznie wszystko. Na polskim rynku także jest ciasno, a najpopularniejsze sklepy w 2015 roku, to również internetowe „hipermarkety” jak Morele.net, Mall.pl, czy Agito.pl. Konkurowanie z nimi będzie trudne.

Wybór formy prawnej

Dobrym startem będzie oczywiście założenie działalności gospodarczej, którą można z czasem przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a przy dalszym rozwoju w spółkę akcyjną - może kiedyś sklep zadebiutuje na giełdzie? Otworzenie działalności gospodarczej jest obecnie proste, ponieważ wszystkie niezbędne dokumenty składa się w tzw. jednym okienku w urzędzie gminy. Trzeba się także zarejestrować, jako płatnik podatku VAT, otworzyć rachunek bankowy i wybrać sposób rozliczeń księgowych.
 

 

 

 

Udostępnij