Płatności

Rodzaje płatności walutowych

mar 12 2017

​Obecnie rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie i wszystko wskazuje, że będzie dalej rósł w siłę. Aby zapewnić jego sprawne działanie serwisy płatności online nieustannie pracują nad udoskonaleniem i ułatwieniem e-konsumentom dokonywania transakcji w Internecie. Globalizacja i rozwój sieci sprawiły, że równie łatwo jak w rodzimych możemy kupować w zagranicznych e-sklepach. Jak wygląda zatem sprawa w przypadku płatności w innej walucie?

Dzisiaj coraz więcej kupujemy przez Internet, jednak warto zauważyć, że płatności online nie ograniczają się tylko i wyłącznie do rodzimego pola. Dzisiejsza łatwość podróżowania i istnienie europejskiego jednolitego obszaru płatności sprawiają, że chętniej kupujemy zagranicą. Głównym plusem takich zakupów jest to, że mamy dostęp do wielu marek i towarów, zwyczajnie niedostępnych na polskim rynku. Niestety wśród polskich e-konsumentów wciąż panuje przekonanie, że płacenie w obcej walucie wiąże się z ukrytymi kosztami. Na szczęście serwis Dotpay oferuje swoim klientom możliwość korzystnego płacenia w obcej walucie. Dzięki tym rozwiązaniom e-przedsiębiorcy mogą sukcesywnie zwiększać obszar swojej działalności, a e-konsumenci otrzymują większy komfort dokonywania zakupów.

Dynamic Currency Conversion

Ta metoda płatności polega na realizowaniu e-transakcji w walucie posiadanej karty. Sposób ten polega na tym, że użytkownik posiadający kartę w polskiej walucie, w trakcie zakupu będzie operował właśnie w tej jednostce monetarnej. Działa to tak, że kupujący w trakcie realizacji swojej płatności będzie wdział ostateczną sumę – jaka obciąży jego kartę – w swojej walucie. Równocześni e-przedsiębiorca, oferujący swój produkt, otrzymuje należność w polskich złotych, czyli tak jak zdeklarowano w zleceniu płatności. Należy podkreślić, że e-sklep korzystający z tego sposobu płatności otrzymuje bonus w postaci zwrotu 1% wartości całej transakcji. Jest to zatem dobry sposób na zdobycie nowych klientów oraz zwiększenie swoich przychodów.

Single Euro Payments Area

Tak zwana SEPA to jednolity obszar płatności w euro. Chodzi o strefę, w ramach której umożliwiane są bezgotówkowe rozliczenia w walucie euro. Mowa o płatnościach transgranicznych oraz tych, dokonywanych wewnątrz państw członkowskich. Wszystkie omawiane procesy przebiegają według takich samych zasad, regulacji prawnych i zobowiązań. Do jednych z podstawowych rozporządzeń SEPA należy zasada IBAN Only. Oznacza to, że jacykolwiek dostawcy usług płatniczych nie mogą wymagać podawania kodu BIC, czyli kodu identyfikującego dostawcę usług płatniczych w rozliczeniach transgranicznych, przy realizacji transakcji. W rozwiązaniu tym identyfikatorem odbiorcy danej płatności jest jego numer rachunku płatniczego w formacie IBAN.

 

 

 

 

Udostępnij