Płatności

Jak powinny wyglądać bezpieczne płatności internetowe?

maj 22 2020

Obecnie e-handel rozwija się szybko również w Polsce – w przyszłym rynku wartość rodzimego rynku internetowego prawdopodobnie przekroczy 4 procent wartości całkowitej sprzedaży detalicznej. Pomimo kryzysu potencjał wzrostów nadal jest duży – w Niemczech rynek e-commerce stanowi już 8 procent sprzedaży detalicznej, a w Wielkiej Brytanii – prawie 11 procent. Jednak na przeszkodzie dalszemu rozwojowi stoją dwa problemy - klienci skarżą się z jednej strony na wysokie koszty wysyłki i długi czas oczekiwania, a z drugiej na zbytnie skomplikowanie procesu dokonywania zakupu i brak dogodnych metod płatności.Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący jak bezpiecznie płacić w Internecie. Przeczytaj go koniecznie!

Im mniej kliknięć, tym lepiej

Zacznijmy od tego, że obok bezpieczeństwa, podczas zakupów w Internecie liczy się przede wszystkim szybkość i wygoda – konsumenci nie akceptują długich, wieloetapowych procedur. Co ciekawe, badanie przeprowadzone w angielskiej wersji portalu Amazon wykazało, że wydłużenie oczekiwania na stronie internetowej tylko o sekundę wywołałoby spadek dochodów w skali roku o 1,6 miliarda dolarów.

Płatności w sieci: Stare i nowe metody

Pomimo iż na świecie coraz popularniejsze są prawdziwie internetowe sposoby płatności, w Polsce wciąż królują tradycyjne metody: przelewy, gotówka i karty płatnicze. Chodzi oto, że są one dobrze znane klientom, a to budzi zaufanie. Zaletą zwykłych przelewów jest fakt, że pieniądze płyną bezpośrednio od nabywcy do sprzedawcy, nie obciążając żadnej ze stron dodatkową prowizją. Natomiast przy płatności za pobraniem klient z reguły ponosi dodatkową opłatę, jednak jest to metoda bez porównania najlepiej chroniąca jego interesy – towar można obejrzeć przy kurierze jeszcze przed zapłaceniem. Oczywiście sprzedawcy preferują przedpłatę.

Płacimy za granicą

Zdecydowanie coraz częściej internauci szukają ciekawych produktów za granicą. Niestety oferta metod płatności dostępnych dla polskich klientów jest tam jednak ograniczona: nie da się wysłać przelewu ani skorzystać z usług rodzimego integratora. Dlatego do wyboru pozostaje karta albo system płatności wirtualnych, najczęściej PayPal. W trakcie korzystania z kart za granicą obowiązują te same zasady, co przy zakupach w Polsce, z tym że płatności najczęściej obsługuje sam sklep. Zwiększa to ryzyko przekazania danych w niewłaściwe ręce, dlatego – zwłaszcza płacąc w mniej znanych sklepach – warto skorzystać z alternatywy w postaci używanego na całym świecie PayPala.

 

 

 

Udostępnij