Płatności

Płatności cykliczne, jako przykład automatycznych płatności

mar 21 2019

Wśród różnych form płatności elektronicznych płatności automatyczne zajmują bardzo ważne miejsce. Należą do nich płatności cykliczne oraz zlecenia stałe. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy muszą regularnie opłacać abonamenty, subskrypcje czy prenumeraty. Dzięki opcji płatności automatycznych nie muszą już pamiętać o opłacaniu należności. Tego typu płatności doskonale sprawdzają się w rodzinach do opłacenia comiesięcznych rachunków np. za mieszkanie lub czynsz. 

Jak działają płatności cykliczne?

Płatności cykliczne umożliwiają automatyczne wpłacanie kwot stałej wysokości w określonym cyklu rozliczeniowym za pośrednictwem banku lub operatora rozliczeniowego. Klienci mogą sami ustalić harmonogram wpłat. Wystarczy jednorazowe wpisanie wszelkich potrzebnych informacji oraz wyrażenie zgody na dokonywanie płatności. Cała reszta należy do banku lub pośrednika płatności. Za każdym razem po dokonaniu wpłaty otrzymujemy stosowne powiadomienie. Niektórzy operatorzy oferują bardzo przydatną opcję przelewania określonej kwoty na konto prywatne. Możemy w ten sposób zadbać o swoje oszczędności albo wykorzystać to rozwiązanie do innych celów. Płatności automatyczne wyróżnia wygoda oraz funkcjonalność. Dlatego nie dziwi fakt, że cieszą się one coraz większą popularnością. 

Lepsza kontrola nad finansami

Płatności cykliczne pozwalają na lepszą kontrolę naszych wydatków. Samo tworzenie harmonogramu płatności może dostarczyć nam cennych informacji, z jakich usług korzystamy oraz ile za nie płacimy. Dzięki temu rozwiązaniu możemy uporządkować bałagan w naszych finansach osobistych i zapanować nad nimi. Unikniemy również sytuacji, w której zapominamy o zapłaceniu jakiegoś rachunku. Warto wiedzieć, że z tego typu rozliczeń możemy w każdym momencie zrezygnować, nie ponosząc żadnych konsekwencji. 

Kiedy lepszym rozwiązaniem od płatności cyklicznych jest polecenie zapłaty? 

Nie zawsze nasze rachunki opiewają, co miesiąc na tę samą kwotę. W takich przypadkach lepiej skorzystać z opcji polecenia przelewu. Działa ona na zbliżonej zasadzie, co płatności cykliczne, ale kwotę do zapłaty podaje wierzyciel. Na taką formę płatności musi wyrazić zgodę również sprzedawca usługi. Może zdarzyć się, że wpłacona kwota wydaje nam się pomyłkowa. Wówczas mamy prawo do anulowania operacji w ciągu 56 dni. Bank bez problemu zwróci nam nasze pieniądze. Oczywiście, trzeba będzie również skontaktować się z wierzycielem i wyjaśnić pomyłkę. 

Komu poleca się płatności cykliczne?

Płatności cykliczne to świetna opcja nie tylko dla indywidualnych klientów, ale również dla firm. W przypadku przedsiębiorstw wszystko działa na nieco innych zasadach. Dlatego, jeśli właściciel firmy jest zainteresowany wprowadzeniem płatności cyklicznych, powinien skontaktować się ze swoim bankiem oraz pośrednikiem płatności i dopytać o szczegóły takiej oferty. Rozwiązanie z pewnością jest warte przemyślenia. Znacząco usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Lista cyklicznych należności w firmie może być naprawdę długa, a każdy sposób, który pozwala na automatyzację pewnych procesów może okazać się bardzo pomocny. 

 

 

 

Udostępnij