Płatności

e-Portfele - wyjście na przeciw oczekiwaniom klientów

sie 24 2018

Kwestię bezpieczeństwa swoich środków, a jednocześnie możliwości skorzystania z nich w każdej chwili w życiu codziennym rozwiązywał do niedawna blisko trzymany portfel i plik gotówki umieszczony w jednej z kieszonek. Dzięki rozwijającym się pośrednikom płatności internetowych, na przykład popularnemu Dotpay, coraz więcej serwisów może pozwolić swoim klientom na wygodne korzystanie z mobilnych metod płatności. Wśród nich istnieje również opcja korzystania z portfela, ale takiego, który zaprojektowany jest właśnie pod kupowanie online.

Najpopularniejsze serwisy, które mogą wyposażyć swoich użytkowników w taki portfel to mPay, SkyCash i Paypal. Ich wykorzystanie pozwala na przekazywanie środków tak pomiędzy osobami prywatnymi jak i kupowanie poprzez aplikacje czy strony internetowe. Nie jest istotne z jakiego kraju pochodzimy, czy nawet pomiędzy jakimi kontynentami przekazujemy pieniądze. Dlatego też jest to bardzo popularna metoda sprawnego opłacania zakupów ze strony eBay czy Amazon. 

Ponadto takie portfele są bardzo bezpieczne. Istnienie możliwości zapłaty przez taki serwis, który obsługuje duży pośrednik pozwala na brak jakiegokolwiek ryzyka, chociażby poprzez opcję zwrotu, czy anulowania płatności. Bezpośrednie podawanie danych sprzedawcy jest obarczone takim ryzykiem. Wiąże się z trafieniem na fałszywą stronę, czy nieuczciwego sprzedawcę, a nie jesteśmy w ten sposób zabezpieczeni przez większą firmę.

Jak przenieść swoje środki, by można było z nich korzystać w postaci e-Portfela? Jest to proces prosty, tak by coraz więcej osób mogło z niego skorzystać. Na początku musimy wybrać sobie jeden z interesujących nas serwisów. Na potrzeby tego artykułu będę odnosić się do trzech najpopularniejszych, które zostały tam wymienione. Różnią się one głównie funkcjonalnością jaką oferują. Należy przejrzeć sobie spokojnie, czy potrzebujemy jedynie wygodnej metody, którą będziemy wybierać w różnych aplikacjach (na przykład grach na smartfona) czy chcemy za pomocą takiego portfela płacić za bilety, miejsca parkingowe i tym podobne usługi w obsługiwanych miastach.

Następnie należy zaopatrzyć się w aplikację mobilną, która będzie służyła do kontroli takiego portfela. To tutaj będzie można dokonywać zakupów, które oferuje system, doładowywać portfel środkami, czyli w prostym ujęciu chować tam pieniądze i wreszcie doglądać jego stanu. Jest to jego namacalne ujęcie dla użytkownika. Włączanie takiej aplikacji można traktować, jako otwarcie tradycyjnego portfela.

Teraz należy taki portfel uzupełnić, by istniała możliwość dokonywania nim zakupów. Można to zrobić na parę sposobów:

a) Podpięcie karty kredytowej
Powiązanie z portfelem karty kredytowej jest rozwiązaniem najłatwiejszym i zdecydowanie najszybszym. Jednocześnie nie wiąże się to z żadnym ryzykiem. Uzupełnianie takiego portfela nie będzie się odbywać bez naszej każdorazowej zgody, przez co nie wydamy przypadkowo więcej niż byśmy zakładali czy chcieli. Nie da się też w prosty sposób zrobić tego zdalnie, wbrew woli właściciela takiego internetowego portfela.

By podpiąć kartę wystarczy postępować z zaleceniami aplikacji i podać jej dane. Aplikacja zapamięta je, ale tylko na potrzeby transakcji wewnątrz aplikacji, zapewniając jej bezpieczeństwo. Jak wspomniano wyżej, płatność przez pośrednika nie wiąże się z ryzykiem, podczas gdy bezpośrednie podawanie danych karty sprzedawcy już tak.

b) Karty przedpłacone
By korzystać z e-portfeli można je również doładowywać kupioną w kiosku, czy galerii handlowej prostą kartą przedpłaconą, stworzoną pod konkretny portfel i konkretną kwotę. W ten sposób nie tylko nasze środki są bezpieczne, ale również zyskujemy w dużym stopniu na anonimowości naszych transakcji, jeśli zależy nam na takim czynniku. Dzieje się tak ze względu na jednorazowość takich kart i brak powiązania z nią żadnych danych osobowych.

c) Przelew od innych użytkowników
Pieniądze mogą dostać się na nasz portfel również w sposób niebezpośredni, tzn. od naszych znajomych, bądź innych użytkowników. Możemy w ten sposób otrzymywać środki za wystawiane w Internecie przedmioty, bądź rozliczać wygodnie ze znajomymi, zwłaszcza gdy odległość stanowi tu ważny czynnik. 

Z portfeli internetowych warto korzystać ze względu na czynnik bezpieczeństwa, który jednocześnie nie przekłada się negatywnie na szybkość transakcji. Serwisy takie jak mPay gwarantują brak śladów takich transakcji na urządzenia, na których są przeprowadzane, a pośrednicy tacy jak Dotpay zaopatrują w te metody wielu klientów w Polsce i na świecie.

 

 

 

Udostępnij