Płatności

Płatność w walucie karty, czyli wykorzystanie technologii DCC

mar 10 2019

O technologii DCC mało się jeszcze mówi. Tymczasem warto poruszać ten temat, bo nasz kraj z roku na rok odwiedza coraz więcej zagranicznych turystów, którzy chcą tu płacić szybko, sprawnie i bezpiecznie, wykorzystując karty płatnicze, które już posiadają. Technologia DCC umożliwia płatności kartą w walucie, która jest do niej przypisana. Co to oznacza dla obcokrajowców? Ułatwione zakupy w polskich sklepach, łatwiejsze płatności w restauracjach lub hotelach czy swobodne korzystanie ze stacji paliw i wielu punktów usługowych. 

Rozwiązujemy skrót DCC 

DCC to skrót od Dynamic Currency Conversion. Termin ten można przetłumaczyć na język polski, jako dynamiczną wymianę walut. Jest to nic innego, jak przeliczanie waluty w czasie rzeczywistym w trakcie płatności kartą. Posiadacze kart płatniczych z reguły mają dwie możliwości wyboru: walutę transakcji oraz walutę karty. Przypuśćmy, że polską restaurację oferującą DCC odwiedza Niemiec. Chcąc zapłacić za pyszny posiłek na terminalu dostrzeże dwie kwoty. Jedna będzie wyrażona w walucie transakcji, czyli w złotówkach, druga w walucie karty, czyli równowartości pierwszej kwoty w euro. Może wybrać dowolną opcję, a na wyciągu z karty zobaczy daną kwotę. W ten sposób nie musi przeliczać cen. Wszystko jest jasne i czytelne. 

Zalety technologii DCC 

DCC wiąże się z korzyściami zarówno dla sprzedawców internetowych, jak i ich klientów. Właściciele kart płatniczych unikają podwójnego przewalutowania, z jednej strony przez wystawcę karty, z drugiej zaś przez system płatniczy. Z kolei sprzedawcy i właściciele punktów usługowych pozyskują nowych klientów. Największa zaletą tego typu płatności jest fakt, że klient od samego początku ma świadomość, jaką kwotą zostanie obciążony. Żadne dodatkowe koszty i opłaty nie wchodzą w grę. Płatność nie sprawia najmniejszych problemów, przebiega dokładnie tak samo, jak w rodzimym kraju posiadacza karty. 

DCC umożliwia niczym nieskrępowane podróże po całym świecie. Turyści w dzisiejszych czasach nie muszą już martwić się kwestią wymiany walut i przed podróżą odwiedzać kantor. Mają do dyspozycji kartę, którą zapłacą wszędzie. Noszenie przy sobie dużej gotówki w zupełnie obcym kraju wiąże się przecież z pewnymi niebezpieczeństwami. Można bardzo łatwo paść ofiarą kradzieży.

Jak rozwijały się płatności DCC? 

Usługa DCC to stosunkowa nowość na rynku płatności elektronicznych. Uruchomiona została 6 czerwca 2012 roku i powoli zyskuje zainteresowanie posiadaczy kart oraz sprzedawców. Jej początki były skromniejsze. Usługa nie był aż tak rozbudowana, jak dzisiaj. Obejmowała wyłącznie karty Visa i umożliwiała płatność tylko w trzech walutach: funcie brytyjskim, euro oraz koronie norweskiej. Z biegiem czasu zakres walut został poszerzony o dolara amerykańskiego, koronę szwedzką, funta szwajcarskiego oraz koronę duńską. Nastąpiło to zaledwie w kilka miesięcy od uruchomienia. Od 2014 roku z technologii DCC mogli już korzystać posiadacze karty MasterCard. Ponieważ usługa stała się niezwykle przydatna i niesie wiele zalet dla obu stron transakcji jest mocno promowana w świecie płatności elektronicznych. 
 
 

 

Udostępnij