Płatności

IVR - płatności bez podłączenia do sieci

kwi 16 2020

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu nowoczesnych kanałów płatności. Powoli odchodzimy od płatności gotówką na rzecz wygodniejszych transakcji realizowanych bezgotówkowo. Możemy płacić tradycyjnymi przelewami bankowymi (zlecanymi w oddziale banku lub przez system bankowości elektronicznej), kartami płatniczymi, szybkimi przelewami internetowymi czy przy użyciu portfeli online.

Dzięki intensywnemu rozwojowi Internetu nikogo nie dziwi robienie zakupów w e-sklepach. Sprzedawcy sklepów internetowych chcą przyciągnąć do siebie jak największą ilość klientów. Dlatego wzbogacają asortyment, unowocześniają stronę sklepu i dają kupującym możliwość samodzielnego wybrania preferowanej metody płatności. Najwięcej klientów wybiera opcję płatności kartą lub szybki przelew elektroniczny Pay-By-Link. Do przeprowadzenia takich transakcji konieczny jest dostęp do Internetu. Tego typu płatności wykorzystujemy również do zapłaty za rachunki, do rezerwacji hoteli i innych operacji finansowych.

A co jeżeli chcemy zrealizować transakcję bezgotówkową, nie mając w danym momencie dostępu do sieci? W tym miejscu pojawia się możliwość zrealizowania płatności IVR.

Coraz więcej e-sklepów udostępnia kupującym korzystanie z tej opcji płatności. Rozwój technologii komunikacyjnej jest w dzisiejszych czasach naprawdę imponujący. Dąży się między innymi do usprawnienia wykonywania płatności bezgotówkowych. Czym jest płatność IVR i kto może z niej skorzystać?

IVR (Interactive Voice Response) to technologia umożliwiająca obsługę osoby dzwoniącej przy użyciu systemów interaktywnych. Dostęp do usługi zapewnia między innymi jeden z kluczowych polskich operatorów płatności bezgotówkowych, firma Dotpay.

Największym udogodnieniem, jakie zapewnia technologia IVR, jest brak konieczności dostępu do Internetu przez osobę chcącą wykonać zapłatę. To właśnie różni ten rodzaj płatności od pozostałych transakcji realizowanych bez użycia gotówki. Dzięki IVR możemy zrealizować płatność bez podłączenia do sieci. Jedynym, czego będziemy potrzebowali, to telefon oraz karta płatnicza.

Jak przebiega transakcja wykonywana w technologii IVR? Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Cała procedura odbywa się w trzech nieskomplikowanych krokach. Na początku następuje oczywiście zainicjowanie rozmowy. Połączenie nawiązuje pracownik sprzedawcy, dzwoniąc na numer kupującego. Wszystkie konieczne dane otrzymane od kupującego są rejestrowane w specjalnym panelu, do którego dostęp ma osoba reprezentująca sklep. W panelu generowany jest ponadto link płatniczy konieczny do przeprowadzenia transakcji. Po zarejestrowaniu danych kupującego, sprzedawca informuje go, że za chwilę zostanie przekierowany do automatycznej centrali telefonicznej. Zanim to nastąpi, kupujący musi sprawdzić, czy ma przy sobie kartę płatniczą, której chce użyć. Pracownik upewnia się, czy kupujący zrozumiał wszystkie polecenia, po czym następuje przełączenie do interaktywnej centrali. W tym miejscu kupujący, podążając za wskazówkami lektora, podaje dane dotyczące swojej karty i wykonuje kolejne kroki. Jeżeli wszystkie podane informacje są prawidłowe, natychmiast po podaniu danych karty następuje zaksięgowanie płatności na wirtualnym koncie sklepu. Sprzedający otrzymuje potwierdzenie zrealizowania zapłaty. Potwierdzenie wędruje również na adres elektroniczny kupującego.

Dzięki stałemu rozwoju systemów płatniczych i technologii komunikacyjnej, w niedalekiej przyszłości możemy pewnie spodziewać się kolejnych nowości w zakresie płatności bez użycia gotówki.

 

Udostępnij