Bezpieczne płatności w sieci

Bezpieczne płatności w sieci

sty 17 2018

Płatności internetowe podbijają rynek ostatnimi czasami, są łatwe, wygodne i co najważniejsze szybkie. Jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej otwarci na nowe metody płatności internetowych, co więcej – stajemy się coraz bardziej ufni. Co niestety nie niesie ze sobą jedynie aspektów pozytywnych. Im bardziej jesteśmy ufni tym bardziej również stajemy się narażeni na różnego typu oszustwa internetowe. W jaki sposób bronić się przed możliwymi oszustwami i co za tym idzie nierzadko utratą dużych środków finansowych? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam w świecie bezpiecznych płatności mobilnych. 

Upewnij się o poprawności numeru konta

Robiąc przelew bardzo ważne jest aby wpisać prawidłowe dane. Aby trochę przyspieszyć i ułatwić sobie to zadanie często korzystamy z tak zwanej opcji „kopiuj – wklej” nie zdając sobie nawet sprawy jakie niebezpieczeństwo może to nieść ze sobą. Obecnie hakerzy mają tak rozwinięte możliwości że za pomocą odpowiedniego oprogramowania mogą w momencie skopiowania przez nas numeru konta sprawić, że program podmieni cyfry podczas wklejania tak, że nasze pieniądze pójdą tak naprawdę na konto oszusta. Dlatego właśnie tak ważne jest przy uzupełnianiu danych do przelewu sprawdzanie numeru konta, może nas to uchronić od niemiłej niespodzianki. 

Bądź ostrożny korzystając z publicznej sieci

Czasami mamy do wykonania ważny przelew lub inną mobilną płatność w tak zwanym „biegu”, korzystamy wtedy często z dostępnej w danym miejscu sieci. Udostępniony dla klientów kawiarni hot spot, a może publiczna sieć w restauracji. W takiej sytuacji powinniśmy bardzo ostrożnie wykonywać nasze płatności i zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, a jeżeli jest to możliwe korzystać z znanych nam sieci aby nie paść ofiarą oszusta, który na przykład chce przechwycić naszą płatność albo nasze dane logowania. 

Regularna kontrola

To chyba jedna z ważniejszych zasad, które mogą nam pomóc obronić się lub zminimalizować ryzyko utraty wszystkich oszczędności. Zawsze powinniśmy kontrolować swoje wydatki i środki na koncie, tak aby wiedzieć chociażby mniej więcej ile pieniędzy powinno tam się znajdować. Jeśli zobaczymy jakieś nieścisłości i niezgodności, które nie powinny mieć miejsca powinniśmy niezwłocznie powiadomić nasz bank jak i bardzo często również policję. Konsultant w banku pomoże nam najlepiej zapobiec dalszej utracie gotówki, a wszelkie działania mające na celu jak najszybsze powstrzymanie przestępcy będą najefektywniejsze jeśli sprawę zgłosimy jak najszybciej – dlatego warto na bieżąco sprawdzać stan naszego konta i historię transakcji.

 

 

 

Udostępnij