Pytania i odpowiedzi

Mobilne zakupy - jakie produkty kupujemy najczęściej?

mar 23 2016

Magazyn MShopper przygotował internautom kilka ciekawych statystyk, które pokazują jak Polacy kupują mobilnie. Z uwagi na szybki rozwój platform e-commerce i operatorów szybkich płatności możemy dzisiaj kupować dosłownie wszystko. Potrzebujemy jedynie smartfona, lub innego urządzenia mobilnego. Co kupujemy najchętniej? O tym dowiecie się poniżej.

Elektronika i kosmetyki

Polacy najczęściej kupują elektronikę. Około 50%* zakupów w sieci dotyczy elektroniki. Do tej grupy zaliczamy telefony komórkowe, gadżety oraz urządzenia mobilne. Nie trzeba się domyślać, iż to mężczyźni zdominowali tą grupę, wszak kobiety bardziej cenią sobie kosmetyki. Skoro o kosmetykach mowa, to dominacja kobiet jest w tej kwestii piorunująca. Nie trzeba się jednak skupiać na płciach, a cenach. Elektronika (zwłaszcza gadżety) oraz kosmetyki są dosyć tanimi produktami, dlatego nawet mniej zaawansowani mobilnie konsumenci nie boją się ryzyka utraty pieniędzy dokonując niewielkich zakupów.

Ubrania i wyposażenie domu

Kobiety częściej kupują odzież, ale tańszą. Mężczyźni rzadziej decydują się na zakup nieprzymierzonych wcześniej ciuchów, lecz płacą za nie więcej. Wyposażenie domu, czyli RTV/AGD to również chętnie zamawiane produkty. Ze statystyk wynika, że kupujemy mobilnie tylko te elementy wyposażenia domu, które wcześniej mocno obserwowaliśmy z poziomu komputera stacjonarnego.

Co nas czeka w przyszłości

Na ostatnim miejscu w zestawieniu magazynu Mshopper widnieje żywność. Około 12% zakupów mobilnych dotyczy usług gastronomicznych (jedzenie na dowóz, zamówienie miejsca w restauracji online). Wydaje się, że w przyszłości ten procent będzie większy, ponieważ w dużych miastach e-sklepy oferują nawet catering z dowozem do klienta o konkretnej godzinie.

Widzimy, że nie kupujemy mobilnie samochodów, bo są zbyt drogie. Polacy wolą zakupy mniejsze, aby przynajmniej przekonać się do tej formy zakupów. W przyszłorocznym rankingu nie spodziewamy się wielkich zmian, ale na pewno będzie kilka zaskoczeń.

 

* - Dane pochodzą z magazynu MShopper

 

Udostępnij