Płatności

Nowoczesna technologia płatności – inteligentne karty i mobilne portfele

maj 28 2018

Wraz z rosnącymi obawami o oszustwa internetowe i dynamicznym rozwojem technologii, w naszych portfelach zaczyna pojawiać się coraz więcej nowoczesnych kart płatniczych. Oto krótki przegląd dominującej obecnie technologii kart.

Karty magnetyczne

Sprawdzone, tradycyjne karty z paskiem magnetycznym są używane, jako metoda płatności przez ponad trzy dekady. W ciągu zaledwie kilku lat od ich wprowadzenia stały się niemal wszechobecne. W przypadku tych kart magnetyczny pasek jest przekaźnikiem informacji potrzebnych do transakcji płatniczej zakodowanej na trzech "ścieżkach" osadzonych w pasku. Gdy klient zbliża kartę do terminala w celu dokonania płatności, czytnik karty wyodrębnia numer karty, datę jej ważności i inne informacje niezbędne do komunikacji z bankiem właściciela konta, przyspieszając znacznie realizację transakcji.

Rozwój kart magnetycznych był napędzany w dużej mierze przez niskie koszty związane z masową produkcją i dystrybucją tych kart. Główną ich zaletą jest akceptowanie przez większość sprzedawców. Za wadę można uznać niski poziom zabezpieczeń. Karty magnetyczne są podatne na oszustwa. Dzieje się tak, dlatego, że złodzieje znaleźli sposoby wykorzystania urządzeń zwanych "skimmerami" do przechwytywania informacji zakodowanych na pasmach magnetycznych i wykorzystywania ich w nieuprawniony sposób.

Karty chipowe

Strach przed oszustwami skłonił większość krajów do zmiany sposobu płatności. Powstały wówczas tak zwane "inteligentne karty". Karty inteligentne mają wbudowane mikrochipy, które zawierają dane o koncie i informacje identyfikujące użytkownika. Międzynarodowy standard kart chipowych jest określany, jako EMV. Specyfikacje EMV zostały opracowane w celu zdefiniowania zestawu wymagań mających zapewnić interoperacyjność kart płatniczych. Sprzedawcy w ponad 130 krajach już w tym momencie korzystają z technologii EMV, a ponad 80 stara się podążać w tym kierunku.

Przyszłość

Niektórzy analitycy przewidują, że przyszłości karty mogą zostać całkowicie wyeliminowane z obszaru elektronicznych płatności. Jest bardzo prawdopodobne, że tego typu transakcje będą polegać na wykorzystaniu telefonów komórkowych oraz bezprzewodowych urządzeń do transakcji zbliżeniowych lub nawet czujników biometrycznych identyfikujących klientów za pomocą ich odcisków palców czy siatkówki oka. Najbardziej zaawansowane pomysły dotyczą mobilnego systemu płatności znanego, jako portfel cyfrowy lub portfel elektroniczny. Dzięki mobilnemu portfelowi konsumenci mogą skorelować swoje karty z systemem i w momencie dokonywania płatności, wybrać preferowaną metodę płatności dla danej transakcji. A to wszystko bez konieczności posiadania rzeczywistego portfela i kart. 

 

 

 

 

Udostępnij