Pytania i odpowiedzi

Jak Polacy płacą za zakupy? Podsumowanie 2015 roku.

mar 13 2016

Internet, a zwłaszcza e-sklepy rozwijają się w błyskawicznym tempie. Polacy chętnie kupują za pośrednictwem sieci, a raporty płatności wyraźnie pokazują, że tradycyjne przelewy nie są już najpopularniejszą formą zapłaty. Korzystając z bramki płatności takich operatorów jak Dotpay możemy płacić za nasze zakupy, a liczba kanałów płatności jest na tyle imponująca, że każdy posiadacz konta bankowego może realizować przelewy z każdego miejsca w Polsce. Rok 2015 udowodnił, że społeczeństwo chętnie korzysta z nowinek technologicznych, a sama liczba płatności online pokazuje, że realizacja zakupów gotówką nie jest najpopularniejszą formą zapłaty.

Miejsce pierwsze: Szybkie przelewy online

Z raportu przygotowanego przez MShopper wynika, że w poprzednim roku aż 57%* mężczyzn wybierało szybkie przelewy, jako najwygodniejszą dla siebie metodę płatności. Kobiety rzadziej płaciły przy pomocy platform finansowych, ale wynik 50% ogółu jest i tak dużo lepszy, niż w roku 2014. Powodem tak niesamowitego wyniku jest fakt, że platformy cały czas się rozwijają i gwarantują bezpieczeństwo realizowanych transakcji. Konsumenci cenią sobie możliwość realizacji płatności szybko i bezpiecznie, a do tego wyboru dogodnych dla siebie kanałów płatności (ratalna, odroczona), natomiast firmy możliwość generowania raportów księgowych ze sprzedaży online.

Miejsce drugie: Tradycyjny przelew bankowy

Klasyczna płatność nadal cieszy się dużą popularnością, ale tylko wśród kobiet. Aż 58% płci pięknej wybiera tradycyjny przelew bankowy, przy zaledwie 38% mężczyzn. To pokazuje, że kobiety dużo wolniej przystosowują się do zmieniających trendów i potrzebują więcej czasu do zrozumienia nowinek w zakresie płatności online.

Miejsce trzecie: Karta płatnicza

42% kobiet używa karty płatniczej do realizacji zakupów. W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 38%. Prognozuje się, że w roku bieżącym liczba transakcji przy pomocy karty płatniczej powinna się zwiększyć, ponieważ banki wydają o wiele więcej kart, niż do tej pory.

Gotówka odchodzi do lamusa

Płatność za pobraniem wybiera 22% kobiet i 32% mężczyzn. To wyraźnie pokazuje, że społeczeństwo operuje gotówką rzadziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Ta ostatnia grupa konsumentów stopniowo będzie się wykruszać, ponieważ niektóre sklepy naliczają sobie dodatkowe opłaty za możliwość wysyłki towaru za pobraniem.

Liczy się wygoda i bezpieczeństwo

Fakt, że częściej płacimy za zakupy szybkimi przelewami bankowymi typu pay by link, ma związek z wygodą i bezpieczeństwem. Operatorzy płatności tacy jak Dotpay rozwijają się w błyskawicznym tempie i mocno stawiają na bezpieczeństwo transakcji - zwłaszcza mobilnych. Społeczeństwo może dzisiaj płacić za zakupy używając do tego zwykłego smartfona lub tabletu bez obaw o lokalizację. Polska pod względem płatności online upodabnia się do zachodu, a nasze rodzime platformy rozwijają się na całą Europę.

Jak Polacy płacą za zakupy? Zdecydowanie szybko, bezpiecznie i komfortowo.

 

* - Dane statystyczne pochodzą z magazynu Raport MShopper / strona 64 (metody płatności) / 2015 rok.

 

 

Udostępnij