Pytania i odpowiedzi

Co każdy powinien wiedzieć o zbliżeniowych płatnościach mobilnych

maj 25 2018

Po dotarciu do kasy, klient przesuwa swój smartfon przed przez terminalem. Sprzedaż odbywa się natychmiast, bez żadnego bezpośredniego kontaktu między fizyczną kartą klienta, a sprzedawcą. Niczego nie trzeba drukować. Niczego nie trzeba podpisywać. Znikają kolejki do kas, a klienci są zadowoleni, że nie muszą czekać. Jak działają płatności zbliżeniowe za pośrednictwem telefonów komórkowych i dlaczego wciąż zyskują na popularności?

Jak działają mobilne płatności zbliżeniowe?

Gdy klienci są gotowi kupić coś przy kasie, używają swoich telefonów do autoryzacji połączenia między swoim kontem, a terminalem płatniczym. Smartfon i terminal nawiązują połączenie wykorzystując komunikację bliskiego zasięgu (NFC). To technologia bezprzewodowa podobna do technologii Bluetooth. Urządzenia obsługujące NFC muszą znajdować się w odległości kilku do kilkunastu centymetrów od siebie.

Po nawiązaniu połączenia NFC czytnik kart przetwarza płatność za pomocą danych karty lub danych bankowych, które są bezpiecznie przechowywane w telefonie klienta. Te informacje są zwykle chronione przy użyciu specjalnej funkcji zabezpieczeń zwanej tokenizacją. 

Po otrzymaniu płatności terminal zatwierdza sprzedaż i wysyła cyfrowe potwierdzenie do urządzenia mobilnego, że właśnie dokonano płatności zbliżeniowej. 

Jakie są zalety płatności zbliżeniowych NFC?

Dlaczego każdy sprzedawca zapewne wkrótce zastąpi starszy terminal kart czytnikiem obsługującym technologię NFC? Istnieją dwa główne powody, dla których płatności bezstykowe to przyszłość handlu. Pierwszym jest prędkość. Transakcja zbliżeniowa trwa zaledwie kilka sekund. W oczywisty sposób przekłada się to na krótsze oczekiwanie w kolejce dla klientów i wzrost liczby transakcji na godzinę dla sprzedających. Kolejnym powodem, dla których płatności zbliżeniowe stają się coraz bardziej powszechne jest bezpieczeństwo. Sprzedawca nie ma dostępu do karty klienta, ani środków zgromadzonych na jego koncie. Połączenie między terminalem, a smartfonem można nawiązać dopiero po odblokowaniu telefonu przez klienta.

Czy wdrożenie płatności zbliżeniowych jest trudne?

Płatności zbliżeniowe oferują większą szybkość i bezpieczeństwo transakcji, ale czy te zalety warte są zastąpienia obecnego czytnika alternatywą z obsługą NFC? Sprzedawcy właściwie nie muszą ulepszać sprzętu. Jeśli mają już terminal EMV istnieje duża szansa, że będą mogli zacząć akceptować płatności zbliżeniowe w swoim sklepie, ponieważ wiele nowszych czytników EMV jest wyposażonych w technologię NFC. 

Udostępnij