BLIK

Czy system BLIK jest bezpieczny?

lip 31 2020

System BLIK jest to aplikacja w naszym telefonie, która we współpracy z naszym bankiem generuje dla nas specjalny sześciocyfrowy kod, dzięki któremu możemy dokonywać płatności w sklepie stacjonarnym i internetowym oraz dokonywać wpłaty i wypłaty z bankomatu. Przede wszystkim ów system jest bezpieczny, ponieważ ten sześciocyfrowy kod pojawia się na naszym telefonie jedynie przez 1,5 minut lub nawet krócej. W związku z tym, nawet jeśli ktoś podejrzy nasz sześciocyfrowy kod to nie jest w stanie go użyć, ponieważ jest to za krótki czas, aby to zrobić, a później telefon generuje już nowy kod do kolejnej transakcji. Jest to duży plus, ponieważ jeśli ktoś podejrzy nasz kod PIN na naszej karcie płatniczej – to wtedy zdecydowanie będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby go użyć. Ponadto naszą kartę płatniczą można zeskanować, skopiować czy choćby sfotografować nasz numer karty – wtedy nie ma innej możliwości – musimy po prostu zastrzec naszą kartę oraz zamówić nową.

Dodatkowe zabezpieczenia na Twojej aplikacji mobilnej

Warto wspomnieć także o tym, że każda operacja BLIK, która wynosi więcej niż 50 złotych jest dodatkowo potwierdzana wygenerowanym i zatwierdzonym przez nas kodem PIN na naszym smartfonie. Ustawienie sobie 4 cyfrowego kodu PIN nie zajmie nam dużo czasu, a na pewno nam się to opłaci, ponieważ będziemy mieć lepszą kontrolę nad tym, co dzieje się z naszym kontem oraz naszymi pieniędzmi. W przypadku transakcji internetowych do ochrony naszej karty służy specjalny kod CCV, który znajduje się z tyłu karty płatniczej. No cóż, tutaj mamy do czynienia z tą samą sytuacją, gdzie jeśli ktoś pozna nasz kod CCV to nie możemy go zmienić tak po prostu – musimy postarać się o nową kartę płatniczą. Jest to kolejny plus, który przemawia za korzyściami wynikającymi z posiadania systemu BLIK w naszym telefonie, ponieważ jeśli ktoś zeskanuje sobie numer Twojej kart z jej kodem CCV to będzie mógł za jej pomocą dokonywać wielu płatności w Internecie. Natomiast zeskanowanie jednorazowego kodu BLIK nie przyda się takiej osobie do niczego – więc nie ma sensu nawet wykonywanie takiego skanu.

A co się stanie, gdy zgubimy telefon?

W takiej sytuacji, która wiadomo może zdarzyć się każdemu pamiętajmy o tym, że BLIK jest wyposażony w szereg zabezpieczeń – na poziomie systemu bankowego jak i telefonu. Jeśli chodzi o zabezpieczenia w Twoim telefonie to przede wszystkim osoba, która znajdzie lub ukradnie telefon musi znać hasło lub PIN do odblokowania Twojego telefonu, a także PIN do autoryzacji transakcji BLIK, który oczywiście często ustawiany jest przy transakcjach powyżej 50 złotych. Ponadto możesz ustawić sobie Twoje limity ilościowe oraz kwotowe transakcji BLIK – co jest bardzo pomocne w takiej sytuacji.

 

 

 

Udostępnij