Pytania i odpowiedzi

Czym są e-portfele i skąd ich popularność?

kwi 24 2020

Dzisiaj nowoczesne metody płatności, oparte w dużej mierze na osiągnięciach Internetu, stanowią podstawę konsumpcjonizmu. Klienci chętniej płacą za zakupy w sposób bezgotówkowy - aplikacjami mobilnymi, telefonem, szybkim przelewem. Jedną z nowych form jest e-portfel. Na jego popularność wpływa wiele czynników, jak mobilność, prostota czy szybkość transakcji. 

Co to jest e-portfel?

Portfel elektroniczny (zwany inaczej e-wallet, e-portfel, portfel cyfrowy czy też e-portmonetka) to wirtualna wersja dobrze znanego portfela tradycyjnego. Tak, jak i w przypadku materialnej wersji, ten portfel służy do trzymania w nim pieniędzy. Jednak różnica jest taka, że są to pieniądze na pewnego rodzaju koncie do transakcji bezgotówkowych. Inaczej mówiąc jest to konto w firmie zewnętrznej (innej niż bank), zajmującej się płatnościami online. E-portfel pozwala na wpłatę i wypłatę środków - na i z e-portfela oraz między e-walletami. Umożliwia to gromadzenie środków do szybkich transakcji bezgotówkowych. Nie musimy, jak ma to miejsce w przypadku karty debetowej, podawać kodu CVV/CVC w momencie każdej transakcji internatowej. Wśród najpopularniejszych e-portfeli należy wymienić: Paypal, Neteller, Google Pay, Android Pay. E-portfele mają zasięg globalny i można nimi płacić także przez pośredników. To także anonimowy rodzaj płatności w sieci dla osób, które wolą działać w trybie incognito. 

Jak korzystać z e-portfela?

Działanie portfeli elektronicznych, jak i ich obsługa jest bardzo intuicyjna i prosta. Pierwszym krokiem jest założenie konta na danej platformie, gdyż bez tego ani rusz. Później już wszystko dzieje się sprawnie i szybko. Przy płatności w trakcie zakupów, logujemy się do swojego e-portfela w telefonie (używając adresu e-mail jako loginu oraz hasła) i dokonujemy płatności natychmiastowej. Ograniczeniem jest budżet na koncie - ilość pieniędzy w e-portfelu to kwota, jaką dysponujemy i możemy operować. Dzięki temu, nie wydamy więcej, niż możemy faktycznie. Jednak, gdy potrzebujemy więcej pieniędzy w e-portfelu to wystarczy, że dokonamy płatności internetowej z poziomu portfela elektronicznego - poprzez Dotpay czy Przelewy24. 

Bezpieczeństwo użytkowania e-portfela 

E-portfele to wygodna i szybka metoda płatności, ale przy tym bezpieczna. Nad zachowaniem bezpieczeństwa operacji czuwają firmy zewnętrzne, działające w branży płatności internetowych. Dzięki wielowarstwowych, zaawansowanym zabezpieczeniom płatności przebiegają w warunkach kontrolowanych. W celu zarejestrowania konta, użytkownik musi poddać się i pozytywnie zaliczyć proces weryfikacji. Z portfela elektronicznego może korzystać wyłącznie jego właściciel. Przy każdej transakcji należy się zalogować i zautoryzować płatność kodem PIN. W trakcie operacji nie ma możliwości kradzieży danych wrażliwych, gdyż nie są one przesyłane w jakikolwiek sposób. Trzeba mieć na uwadze, by korzystać ze sprawdzonych e-portfeli - np. Paypal, Tpay czy Google Pay. 

Koszty korzystania z e-portfela

Portfel elektroniczny jest tani lub niemalże darmowy w eksploatacji. Pierwszą zaletą jest, iż założenie oraz prowadzenie konta e-portfela jest w pełni darmowe. Przelewy wykonywane w czasie rzeczywistym nie skutkują dodatkowymi opłatami z naszej strony - odpowiedzialność finansowa w tej kwestii spoczywa na sprzedawcach. Jednak nie zawsze wszystko jest w pełni darmowe - niektóre platformy pobierają prowizję za przelewy między e-portfelami, wypłatę środków z konta czy przewalutowanie. Nie są zazwyczaj wysokie opłaty. 

 

 

 

Udostępnij