BLIK

Blik – jeszcze nie wiesz co to?

sie 3 2018

Z płatnościami nie można być modnym. Nikogo nie obchodzi czy za poranne pieczywo, bądź wieczorny kebab płacimy kartą, gotówką, w towarze czy bonami nabitymi w kolejnym programie lojalnościowym. Dzieci traktują oświadczenia starszych o „fajnej karcie” czy płaceniu telefonem z niczym więcej niż zrozumieniem, a wyrywanie na kartę kredytową ma sens, ale dotyczy wtedy raczej limitu wspomnianej karty.

Z płatnościami można być za to praktycznym, czy też wygodnym, ba nawet bezpiecznym. Sporo określeń jak na jedną funkcję. Dodajmy do tego, że system jest polski, a przecież zawsze milej używać swojego i oto jest. BLIK. Prosty system, o sporych możliwościach.

Na czym polega?

BLIK to w definicji zasadniczo nie aplikacja, czy przycisk, a cały system. Wywodzący się z systemu PKO Banku Polskiego, a wprowadzony w życie przy inicjatywie kilku innych banków, szybko stał się standardem najpopularniejszych banków w Polsce. System ten generuje sześciocyfrowy kod, dzięki któremu możemy akceptować transfer środków, za pomocą aplikacji mobilnej (przykładowo w naszym smartfonie). Co to oznacza w praktyce? Otóż dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownik może wygodnie płacić lub korzystać z bankomatów, bez użycia karty. Nie tylko w terenie, ale również przy komputerze. To rozwiązanie zasadniczo pozwala żyć bez portfela.

Tylko tyle?

Najlepsze rozwiązania mają to do siebie, że są proste. Jeden system integrujący aplikacje mobilne wielu banków to nie tylko wygoda użytkownika, czy jego bezpieczeństwo wynikające z braku konieczności poruszania się z kartą czy nawet portfelem. To również możliwości, które zostały wykorzystane przez producentów i programistów wielu rozwiązań w Polsce. W końcu, jeśli wiele banków posługuje się tym systemem, to istnieje spora szansa, że kolejne sieciowe urządzenia będą je wspierać. W ten sposób BLIKiem można posłużyć się przy różnego rodzaju opłatomatach czy maszynach samoobsługowych. Rodzajem takiego urządzenia jest chociażby parkomat. Nie ma już potrzeby szukania karty w odmętach plastiku ukrytego w portfelu, etui czy kieszeni. Wystarczy przyłożenie smartfona. Różnego rodzaju punkty, czy automaty również mogą być wyposażone w taki system. 

BLIK jest także popularny w sklepach internetowych. Przeglądając oferty wielu z nich przez telefon, tablet czy komputer możemy już zapomnieć o wyprawie sprzed biurka do kurtki po portfel. Nie musimy stać z telefonem w jednym ręku, a kartą w drugim i przepisywać skrupulatnie cyferek niczym pewien pracowity świstak od sreberek. Akceptacja z aplikacji i zakup gotowy. 

Po co komu numer konta?

Jeszcze ciekawiej ma się sprawa z samymi przelewami. Długie numery konta nie są ani przyjemne do wpisywania, ani tym bardziej do zapamiętania. I te skrupulatne wpisywanie kilku zer po sobie, a potem dwukrotnie liczenie czy aby na pewno się gdzieś nie pomyliliśmy. Z opisywanym systemem, w niektórych bankach, jest całkiem inaczej. Aplikacje mobilne pozwalają wykonywać przelewy na numer telefonu. Jest to znacznie szybsze i wygodniejsze. Pamięta się numer telefonu swojej sympatii, wszak jest to szereg dziewięciu cyfr, który wybiera się z wprawą wybierania swojej szczoteczki z kubka na zlewie. Inaczej jest z numerem konta. Kto go niby pamięta? Kto nie szuka go do przeklejenia w długiej historii drobnych zakupów, zamówionych kaw, czy szybkich przekąsek z automatu? Dzięki temu systemowi, problem z głowy. Latanie jest dla droidów, a numery konta dla aplikacji by mogły powiedzieć czy przelew dojdzie za moment czy na jutro.

Podsumowując, jest to moim zdaniem system warty rozważenia, zarówno przez osoby korzystające już z dobrodziejstw mobilnych płatności, jak i tych nie do końca przekonanych do tego typu rozwiązań. Banki oferujące BLIKa pozwalają na bezproblemowe rozpoczęcie korzystania z tej opcji. Jeśli nam się poszczęści dostaniemy również korzystne rabaty, czy ofertę powitalną, by nas w miłych okolicznościach wprowadzić.

Banki, w których możemy korzystać z tego rozwiązania to:

• PKO Bank Polski
• mBank
• Bank Zachodni WBK
• Alior Bank
• ING Bank Śląski
• Getin Bank
• T-Mobile Usługi Bankowe (dawniej Alior Sync)
• BGŻ BNP Paribas
• Raiffeisen Polbank
• Credit Agricole
• Orange Finanse
• Bank Millenium

Dla przypomnienia możemy z niego skorzystać również w oddziałach Poczty Polskiej czy witrynach takich jak popularne Allegro. 

 

 

 

Udostępnij