BLIK

System BLIK – czyli zamiast karty bankomatowej wystarczy telefon…

lip 30 2020

Tak, to właśnie systemowi BLIK zawdzięczamy możliwość nie tylko płacenia smartfonem, ale także wypłacania poprzez niego pieniędzy z bankomatów. Musisz wiedzieć, że system płatności mobilnych jakim jest BLIK powstał dzięki współpracy takich sześciu banków jak: Alior Bank, PKO BP, mBank, Bank Millennium, BZ WBK oraz ING Bank Śląski. Sama idea powstania systemu BLIK pojawiła się już w 2013 roku i wtedy to banki wspólnie stworzyły polski standard płatności mobilnych. Dzięki efektom ich pracy za pomocą systemu BLIK możemy teraz płacić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych oznaczonych symbolem BLIK, przesyłać pieniądze telefonem, generować czeki BLIK, dzięki którym nasi bliscy będą mieć dostęp do pieniędzy, a także wypłacać i wpłacać pieniądze z bankomatów bez konieczności użycia karty płatniczej.

Jak zacząć korzystać z systemu BLIK?

Przede wszystkim, aby móc w ogóle skorzystać z systemu BLIK musisz być posiadaczem smartfona oraz mieć konto w banku, który udostępnia aplikację BLIK. A to oznacza, że powinieneś mieć konto w jednym z takich banków jak: mBank, PKO Bank Polski, Alior Bank, Getin Bank, ING Bank Śląski lub Bank Millennium. Ponadto możesz utworzyć sobie konto także w T-Mobile Usługi Bankowe lub Orange Finanse. Jeżeli zaś chodzi o wymogi Twojego sprzętu do obsługi tego rodzaju aplikacji, to wystarczy, aby Twój telefon obsługiwał przynajmniej program Java. Gdy masz już konto w jednym z wyżej wymienionych banków oraz odpowiedni smartfon to najwyższa pora ściągnąć na swój telefon aplikację mobilną banku, w którym masz swoje internetowe konto. Po zainstalowaniu aplikacji mobilnej Twojego banku na swoim telefonie możesz się cieszyć możliwościami, jakie daje Ci system BLIK!

BLIK – jak można nim płacić?

Po zainstalowaniu oraz aktywacji odpowiedniej aplikacji mobilnej banku na swoim smartfonie, aby móc zapłacić przy użyciu systemu BLIK w sklepie musisz uruchomić ową aplikację na swoim telefonie. Następnie wpisujesz w terminalu albo podajesz sprzedawcy sześciocyfrowy kod BLIK, który pojawi się na ekranie Twojego smartfona. Gdy to zrobisz to musisz potwierdzić wykonaną operację kodem PIN w swoim telefonie (kod ten sam sobie wcześniej generujesz i zatwierdzasz). I gotowe! Twoje zakupy są zapłacone, a Ty zadowolony możesz opuścić sklep. Wystarczy zaledwie kilkanaście sekund i nasza płatność jest zaksięgowana. Dokładnie w ten sam sposób musisz postąpić przy wypłacie lub wpłacie środków z bankomatu, ale nie podajesz już kodu BLIK sprzedawcy, a wpisujesz go w oknie bankomatu. W ten sposób dzięki systemowi BLIK możesz szybko i wygodnie zapłacić za swoje zakupy, a także wyciągnąć gotówkę z pobliskiego bankomatu!

 

 

 

Udostępnij