Płatności

Dotpay - najpopularniejszy system płatności online

wrz 30 2020

Dotpay jest jednym z najpopularniejszych w Polsce systemów płatności online. Dzięki wzrastającej ilości transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu, coraz więcej osób korzysta z szybkich płatności elektronicznych. Czym są takie płatności i na czym polega ich działanie?

Płatności online stosowane są najczęściej w trakcie zakupów w sklepach internetowych lub w serwisach aukcyjnych. Gdy dokonamy wyboru towarów, musimy następnie dokonać zapłaty. Do wyboru mamy przelew tradycyjny, szybkie przelewy internetowe oraz szybkie płatności online. Te trzy metody różnią się od siebie pod kilkoma względami.

Do niedawna najczęściej wybieranym sposobem płacenia był tradycyjny przelew bankowy. W ostatnich latach korzysta z niego coraz mniej osób – głównie za sprawą nowocześniejszych i szybszych metod. Tradycyjny przelew bankowy ma tę wadę, że do jego realizacji potrzebny jest określony czas. Nie ma mowy, aby pieniądze od razu po wysłaniu przelewu znalazły się na koncie odbiorcy. Ma to związek ze sposobem, w jaki działa rozliczanie przelewów przez banki. Działa to w oparciu o tak zwane sesje elixir, czyli przelewanie środków przez bank na konto odbiorcy. Sesje elixir odbywają się najczęściej kilka razy dziennie, często z pominięciem weekendów. Ponadto, aby móc zrealizować przelew bankowy należy wypełnić formularz. Podczas wpisywania danych nie wolno się pomylić – dlatego najlepiej kilka razy sprawdzić dane przed zleceniem przelewu (zwłaszcza numer konta, na który mają być wysłane pieniądze). I choć tradycyjne przelewy bankowe jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością, obecnie ustępują miejsca szybszym i wygodniejszym sposobom płacenia. 

Innym sposobem płacenia za zakupy w sklepach internetowych jest przelew internetowy. Większość banków umożliwia wykonywanie dość szybkich przelewów internetowych, zwłaszcza jeśli transakcja jest dokonywana w obrębie jednego banku. Podczas wykonywania przelewu nie trzeba wypełniać formularzy, ponieważ dane uzupełniane są automatycznie. Niestety realizacja takich przelewów często wiąże się z dodatkowymi kosztami. Banki często pobierają prowizje za przelewy internetowe. Przelew internetowy to zatem szybsza metoda niż przelew tradycyjny, jednak nadal nie jest to optymalne rozwiązanie. 

Zdecydowanie najlepszą metodą jest system płatności online. Kupujący coraz częściej decydują się na wybór właśnie tego sposobu płacenia za zamówione towary. Nowoczesne i w pełni bezpieczne płatności online oferuje między innymi system Dotpay. Dobre sklepy internetowe obsługują w pełni zintegrowany system płatności Pay-By-Link. Wybierając sposób płatności online i wybierając bank, za pośrednictwem którego chcemy dokonać płatności, zostajemy automatycznie przekierowani na stronę bankowości elektronicznej naszego banku. Następnie logujemy się na swoje konto w klasyczny sposób (używając zwykłego loginu i hasła), po czym automatycznie otwiera się formularz przelewu. Cały formularz jest już uzupełniony, wystarczy jedynie zweryfikować dla pewności zapisane na nim dane. Dane są pobierane automatycznie z naszego konta systemu bankowości elektronicznej, dlatego nie ma mowy o żadnej pomyłce. Na koniec musimy jedynie dokonać autoryzacji transakcji za pomocą otrzymanego hasła SMS lub tokena. Zaraz po zakończeniu transakcji pieniądze trafiają na konto odbiorcy, a nadawca i odbiorca otrzymują potwierdzenie o pomyślnym przebiegu transakcji. Płatności Pay-By-Link są zatem najlepszym sposobem na przyspieszenie realizacji zamówienia w sklepie internetowym.

 

Udostępnij