Płatności

Karty prepaid – anonimowość przy szybkości i bezpieczeństwie

sie 5 2018

W dobie smartfonów, które zdominowały rynek telefonii komórkowej przez ostatnie parę lat, popularnym tematem rozmów stało się zbieranie danych przez duże korporacje, do których należy ojciec używanego powszechnie Androida – Google. 
Bez względu na to, czy jesteśmy zainteresowani ochroną swoich danych osobowych akurat przed wielkimi firmami, czy ogólnie powiązywanie się na stałe z jakąś metodą płatności nie jest dla nas korzystne, karty prepaid są interesującą opcją płatności. 

Karty prepaid czy, jeśli ktoś woli patriotyczną nomenklaturę, karty przedpłacone, to w najprostszej wersji metoda płatnicza polegająca na zapłaceniu pewnej kwoty z góry, którą można później wykorzystać za pomocą otrzymanej w zamian karty. Rzesza graczy wykorzystuje tego typu rozwiązanie w popularnych grach komputerowych w celu wykupienia dodatkowej zawartości. Taką opcję wprowadzono m. in. w League of Legends (Riot Games), Overwatch (Blizzard) czy na platformie Steam (Valve).

W ten prosty sposób można pominąć bardzo wiele bramek identyfikacji. Dane są jednorazowego użytku i nie ma sensu ich nigdzie zapisywać, a w konsekwencji nie można ich powiązać z kupującym. Osoba przygotowana do wykonywania zakupów w Internecie może naturalnie wyposażyć się wcześniej w odpowiednią ilość takiego środka płatniczego. Minimalizuje to również ryzyko niepożądanej utraty środków, gdyż nawet utrata takiej karty wiąże się jedynie z utratą środków w niej włożoną. Nie trzeba niczego zastrzegać, czekać w banku na wyrobienie kolejnej karty kredytowej czy też szukać utraconej pensji w odmętach Internetu. 

Oczywiście rozwiązanie proste, ale ograniczone, doczekało się z czasem odpowiedniego rozwinięcia. Obecnie można się wyposażyć w karty prepaid, które mogą służyć jako mobilne kieszonkowe dla dzieci, które uzupełniamy kiedy mamy na to ochotę. Podobnie ma się sprawa z korzystaniem z takich kart przez dorosłych. Karty można zamówić nie tylko jako klient banku, ale bezpośrednio od producentów, co pozwala na ścisłą kontrolę podawanych danych na zamawianych z góry kartach. To samo odnosi się do kwot, które nie muszą być predefiniowane, jak w przypadku kupowania takiej karty do gry komputerowej czy serwisu VOD w kiosku.

Ceną za stałe korzystanie z karty jest utrata anonimowości jednorazowych rozwiązań. Karta wystawiona przez bank będzie przypisana do jakiejś osoby, przykładowo dziecka, któremu ma służyć za kieszonkowe. Chociaż dla wielu osób rozwiązanie to jest akceptowalne, to grupa o której wspomniano we wstępie nie będzie zadowolona z takiego ograniczenia.

Tego typu karty są obecnie bardzo popularne jako opcja prezentowa, gdyż to zwyczajnie wygodne przekazanie pieniędzy, bez zwracania uwagi na ich objętość. To nie tylko wygoda osoby obdarowywanej, ale też przejaw wysokiej elegancji w towarzystwie, gdzie nie powinno się zwracać uwagi na takie rzeczy. Wiele sklepów, centrów handlowych, czy lokali ma w swojej ofercie karty przedpłacone w formie kart podarunkowych do wykorzystania na ich asortyment i działają one w ten sam sposób, również chroniąc swoich klientów przed zbieraniem informacji, czy utratą większej ilości środków. Ponadto stosuje się takie karty jako premie pracownicze, np. w danej sieci popularnych sklepów, tak by można ją było wykorzystać na zakupach w wielu miastach, o ile korzysta się z danego sklepu.

Wyrobienie takich kart na stałe (przykładowo w banku) może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Są one zwykle niwelowane, jeśli korzysta się z wyrobionej karty odpowiednią ilość razy w określonym czasie, lub korzysta się wyłącznie z konkretnych bankomatów. Osoby zainteresowane zaopatrzeniem się w taką kartę powinny zainteresować się przede wszystkim ofertą swojego banku, gdyż jest to najwygodniejsze, a opłaty nie powinny różnić się bardzo znacząco. Zwłaszcza, że najpewniej jako posiadacze kart kredytowych i tak jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z bankomatów przypisanych do swojego usługodawcy finansowego.

Dla osób chcących zachować anonimowość, a jednocześnie mieć ze sobą kartę na długi okres czasu i dowolne płatności pozostają usługi firm, które wyrabiają tego typu karty przedpłacone na wniosek i pewien czas ważności. Nie weryfikowana jest wtedy żadna zdolność kredytowa, czy dane, więc można w ten sposób zaopatrzyć się w przepustkę do ostatecznej anonimowości w Internecie.

 

Udostępnij