Bezpieczne płatności w sieci

Co nas chroni w sieci ? O bezpieczeństwie transakcji.

wrz 16 2020

Banki częściej przesyłają ostrzeżenia przed próbami wyłudzenia danych, a w sieci napotkamy wiele artykułów o zagrożeniach w Internecie. Tak, Internet nie jest już tak bezpieczny, jak na samym początku. Obecnie korzysta z niego więcej ludzi i istnieje o wiele więcej możliwości działania w sieci, niekoniecznie tych dobrych akcji. W Internecie napotkamy próby oszustwa i trzeba mieć to na uwadze, by nie paść ofiarą jednego. Jednak jednocześnie Internet w dzisiejszych czasach jest trochę bardziej bezpieczny, paradoksalnie. Nowoczesna technologia pozwala wprowadzać systemy zabezpieczeń i kontroli, które mają chronić użytkowników przed różnymi niebezpieczeństwami wirtualnego świata, w tym także dbać o ich bezpieczeństwo finansowe. 

W niniejszym artykule słów kilka na temat tego, jakie są podstawowe zasady bezpiecznych płatności. W końcu nikt nie chce zostać okradzionym w sieci.

Sprawdzona satysfakcja

Przed dokonaniem zakupów i płatności warto sprawdzić, u kogo kupujemy. Jeżeli znamy już danego sprzedawcę to nie ma takiej potrzeby. Jednak, gdy kupujemy w jakimś sklepie po raz pierwszy to warto prześwietlić lekko usługodawcę. Chcemy i powinniśmy kupować jedynie u godnych zaufania sprzedawców. Możemy sprawdzić opinie na temat sklepu w sieci – im więcej ich, tym lepiej (najlepiej samych pozytywnych) lub popytać wśród znajomych – może ktoś już kupował lub coś słyszał. Warto zerknąć, czy na stronie sklepu zamieszczone zostały informacje o sprzedawcy – numer REGON lub NIP. 

Ważne, by na stronie znajdował się regulamin, który możemy przejrzeć. W regulaminie także powinny zostać umieszczone informacje na temat sklepu – siedziba, REGON, NIP, kapitał. W regulaminie znajdziemy istotne i niezbędne zasady, określające wymiar i rodzaj transakcji – metody płatności, warunki zwrotu i dostawy. Jeżeli nie ma na stronie regulaminu to zrezygnujmy z zakupów.
Bezpieczne strony korzystają z szyfrowania danych. Świadczy o tym początek adresu domeny, gdzie będzie stał skrót https://. Dzięki temu nasze dane, podawane przy płatności, będą chronione. Obok adresu strony powinien także wyświetlać się symbol kłódki lub klucza, który oznacza, że stron internetowa jest szyfrowana i odpowiednio zabezpieczona. Po kliknięciu na symbol będzie wyświetlała się informacja na temat certyfikatów bezpieczeństwa, które strona posiada oraz ich stan aktualności. Lepiej korzystać ze stron z aktualnymi certyfikatami. 

Pamięć krótkotrwała

W pośpiechu czasem zdarza nam się zapomnieć o wylogowaniu z serwisu transakcyjnego w banku czy aplikacji mobilnej. Na szczęście, systemy bankowe pamiętają za nas i automatycznie wylogowywują nas po krótkiej chwili. Jednak nie należy stawiać na szybkość reakcji automatycznego wylogowania, a pamiętać samemu o tak ważnej rzeczy. Krótki czas to zawsze okazja dla cyberprzestępców. 
Przy zakupach online należy zachowywać e-maile z potwierdzeniami i danymi na temat dokonanego zakupu. Wszystkie sklepy przesyłają po złożeniu zamówienia takie informacje. 

Chrońmy siebie samych

Nikt nie zadba o nas lepiej, niż my sami. Systemy zabezpieczające i nowoczesne metody ochrony konsumentów będą działały znacznie lepiej, gdy sami będziemy mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo w sieci. Należy pamiętać o podstawowych zasadach, by nie paść ofiarą oszustwa internetowego. Przykładowo nie ufać podejrzanym wiadomościom lub nie ujawniać nigdzie numeru PIN do naszej karty. 

Udostępnij