Pytania i odpowiedzi

Co najczęściej kupujemy telefonem i jak płacimy?

mar 3 2016

Możliwość robienia zakupów z poziomu smartfona lub innego urządzenia mobilnego sprawia, że Polacy chętnie z tego korzystają. Opłacamy rachunki, robimy przelewy i doładowujemy konto z poziomu smartfonów. Często wygląda to tak, że nie potrafimy rozstać się ze swoim telefonem i korzystamy z niego nawet wtedy, kiedy jesteśmy na zakupach. I też płacimy jednym urządzeniem. Magazyn MShopper zgromadził dane z których się dowiadujemy, co najczęściej kupują Polacy telefonem.

Kupujemy sporo, ale tanio

Doładowanie telefonu to najczęstszy zakup z urządzenia mobilnego. Blisko 25%* wszystkich płatności dotyczy doładowań. Na drugim miejscu są już zakupy, a ściślej ujmując - elektronika. Zazwyczaj kupujemy niedrogie gadżety, zwłaszcza Ci, którzy m-zakupy robią po raz pierwszy.

Mężczyźni dominują w grupie elektroniki, a kobiety wolą kosmetyki i książki. Płeć piękna rzadziej żałuje impulsywnych zakupów. Najbardziej podobne statystyki dotyczą biletów do kina i komunikacji miejskiej. 16% mężczyzn i 14% kobiet kupuje bilety mobilnie.

Które kanały płatności najpopularniejsze?

Zdecydowanie najczęściej płacimy za pośrednictwem operatorów szybkich przelewów. Na drugim miejscu jest płatność sms, a na trzecim jednorazowe kody (iKO). Zaledwie 5% kupujących płaci kodem QR (PeoPay). Płatność kartą to 8% ogółu.

M-zakupy coraz popularniejsze

Około 40% posiadaczy smartfonów przyznaje się do płacenia telefonem. Póki co nie są to wielkie kwoty, lecz przypuszczamy, że w przyszłości będziemy podnosić poprzeczkę wyżej. Bankowość mobilna rozwija się bardzo prężnie i być może w niedalekiej przyszłości będziemy płacić tylko w ten sposób.

 

* - dane statystyczne pochodzą z magazynu MShopper 08/2015

Udostępnij