Pytania i odpowiedzi

Rok 2018 rokiem płatności mobilnych?

mar 15 2018

Przygotujmy się na pozostawienie portfela w domu i używanie wyłącznie smartfonów do wykonywania wszystkich transakcji finansowych. Czeka nas to już w niedalekiej przyszłości. W ciągu ostatnich kilku lat płatności mobilne z kręgu niszowych usług dla doświadczonych technologicznie konsumentów przeniosły się do głównego nurtu użytkowania. Badania przewidują, że płatności mobilne zastąpią tradycyjną gotówkę i płatności kartą w 2018 r.

Co to są płatności mobilne?

Zanim omówimy trendy w płatnościach mobilnych, najpierw określmy, czym jest płatność mobilna. Płatność mobilna to każda transakcja wykonana, zainicjowana lub odebrana za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Ponieważ urządzenia mobilne są obecnie najczęściej używanym kanałem handlowym, płatności mobilne stały się atrakcyjnym rozwiązaniem decydującym o wygodzie konsumentów. Sprzedawcy internetowi na całym świecie zostali niejako zmuszeni do korzystania z nowej formy płatności w celu przyciągnięcia i utrzymania maksymalnej liczby klientów.

Nadeszła era urządzeń mobilnych i smartfonów

Smartfony stały się nieodzowną i niemal niezastąpioną częścią życia konsumentów. Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez naszego telefonu. Przewiduje się, że do końca 2023 roku liczba smartfonów wśród dorosłych przekroczy 90%! Smartfony oferują dziś szybką i łatwą komunikację. Konsumenci oczekują tego samego komfortu podczas robienia zakupów, w trybie online lub w sklepie stacjonarnym. Chcą mieć możliwość szybkich zakupów oraz bezproblemowych płatności, bez względu na to, jaką ich formę wybiorą. 

Istnieje powszechna akceptacja mobilnych rozwiązań płatniczych

Jednym z głównych trendów, które dowodzą, że mobilne płatności będą dominować w 2018 roku, jest powszechna akceptacja tego sposobu płatności wśród konsumentów. Badania pokazują, że istnieje powszechne zainteresowanie konsumentów korzystaniem z mobilnych aplikacji płatniczych. Czynniki związane z wygodą i elastycznością pomagają zwiększyć wskaźnik wykorzystania portfeli mobilnych. Dzisiaj konsumenci nie muszą wprowadzać poufnych informacji podczas płacenia. Mogą skorzystać z takich opcji, jak chociażby Masterpass proponowany przez organizację płatniczą MasterCard. 

Terminale płatności bezstykowych można znaleźć niemal wszędzie

Użycie terminali płatniczych znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat i oczekuje się, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Płatności zbliżeniowe są możliwe dzięki Near Field Communication (NFC). NFC definiuje się, jako metodę bezprzewodowego przesyłania danych, która wykrywa i umożliwia komunikację. Dzięki aplikacjom do płatności smartfonom, takim jak Apple Pay, Android Pay lub Samsung Pay, klienci mogą łatwo i szybko dokonywać płatności. Za pomocą smartfonów wprowadzają do systemów płatności wyłącznie jednorazowy kod, zamiast faktycznego numeru karty kredytowej. Dzięki temu metoda ta jest bezpieczniejsza i wygodniejsza.

 

 

 

Udostępnij