Na co zwrócić uwagę podczas wybierania systemu płatności do sklepu internetowego?
Systemy płatności bardzo ułatwiają funkcjonowanie zarówno właścicielom sklepów internetowych, jak i kupującym. Raporty z 2017 roku donoszą, że około 60% Polaków korzysta z usług płatności mobilnej! Wciąż dużą popularnością cieszy się opcja płatności przy odbiorze, a na stałej pozycji utrzymują się zwykłe przelewy internetowe. Z raportów wynika, że Polacy to otwarte społeczeństwo do testowania nowości na rynku w tym zakresie – jako właściciel sklepu internetowego powinieneś o tym pamiętać. Dzisiaj doradzimy Ci, na co zwrócić uwagę wybierając system płatności dla Twojego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury!
Co wpływa na decyzję?
Zanim skupimy się na cechach, jakie powinien posiadać ‘idealny’ operator, przyjrzyjmy się elementom, które wpłyną na decyzję o danym systemie obsługi płatności dla sklepu internetowego. Na pierwszym miejscu stoją koszty, bo dla początkujących firm to właśnie one odgrywają znaczącą rolę. Koszty i prowizje są zróżnicowane wśród ofert dostępnych na polskim rynku. Najdroższe prowizje mogą kosztować Cię nawet kilkanaście złotych za jedną transakcję, więc dokładnie sprawdź wszystkie tabelki i uzgodnienia, zanim podpiszesz umowę. Część operatorów oferuje korzystne rozwiązania, np. bezpłatne zarejestrowanie się/zamknięcie konta, bezpłatne dokonywanie przelewów dla klientów i niewielkie prowizje dla sprzedawców, dobre kalkulatory przewalutowania i naprawdę duży wybór metod płatności. Dopytaj, czy nie ma dodatkowych opłat. Niektórzy operatorzy narzucają odgórne abonamenty za korzystanie z poszczególnych usług, a część woli indywidualne umowy. Dobry operator zawsze jest otwarty na negocjacje i dostosowanie oferty do faktycznego zapotrzebowania sklepu. Drugim istotnym elementem jest dostęp do środków na koncie oraz elastyczność ich wpłat i wypłat – idealnie, jeśli nic nas nie ogranicza. Trzecim elementem jest kontrola nad przepływem środków – intuicyjny i przejrzysty panel administracyjny, monitorowanie historii wpłat i wypłat oraz stały dostęp do centrum obsługi klienta/firmy.
Na jakie usługi i funkcje zwrócić uwagę?
Priorytetową kwestią powinno być bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji – dla Ciebie, Twojego klienta oraz pośrednika. Koniecznie sprawdź, czy Twój operator ma wszystkie zgody i wymogi (np. od Prezesa Narodowego Banku Polskiego), certyfikaty potwierdzające najwyższe systemy bezpiecznego kodowania stron, na których odbywają się transakcje oraz spełnione zasady ochrony danych osobowych użytkowników. Wszystkie te informacje operator powinien mieć dostępne na stronie internetowej wraz z adekwatnymi dokumentami do pobrania. Kolejną ważną rzeczą jest lista form płatności, z jakich można skorzystać. Największy operator na rynku ma w swojej ofercie ponad 300 różnych rozwiązań! Ale Ty wcale aż tyle nie potrzebujesz. Do najczęściej wybieranych są: przekazy pocztowe i bankowe, czeki, zwykłe przelewy internetowe, płatności mobilne, płatności przez telefon (IVR, Blik, SMS Premium), dostęp do najnowszych aplikacji (Visa Checkout, Masterpass, PayU), płatności w ratach, płatności odroczone, stałe zlecenia płatności i polecenia zapłaty itd.