Płatności

Czy transakcje online są ryzykowne?

mar 24 2020

Proces przechodzenia na elektroniczne formy płatności jest zupełnie naturalny w coraz bardziej cyfrowym świecie. W ten sposób możemy szybko i sprawnie załatwić bieżące sprawy, opłacić rachunki i zakupić upragniony produkt. Łatwość dokonywania procesów finansowych w sieci sprawia jednak, że większość z nas postrzega ewentualne zagrożenie jako niemożliwe do wystąpienia. Okazuje się jednak, że nierozważne korzystanie z sieci w celu dokonania transakcji może narazić nas na niebezpieczeństwo. Tak naprawdę transakcje online są ryzykowne dla tych, którzy korzystają z nich nieumiejętnie i nieodpowiedzialnie.

Niestety, wciąż spora część użytkowników sieci nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, na jakie są narażeni podczas dokonywania e-transakcji. Okazuje się też, że poziom ich wiedzy na temat cyberoszustw oraz systemu bezpieczeństwa na obsługiwanym sprzęcie jest znikoma. A przecież brak odpowiedniej zapory, programu antywirusowego czy systematycznych aktualizacji może poważnie zagrozić bezpieczeństwu dokonywanych operacji finansowych. Nie ważne jak wysoki system zabezpieczeń zastosuje serwis płatności online, jeśli użytkownik sam pozwoli na instalację wirusa na swoim komputerze. Wyjaśniamy zatem, na co należy uważać.

Podstawowe środki zabezpieczające

Do absolutnych podstaw korzystania z płatności online na swoim urządzeniu należy na pewno instalacja programu antywirusowego, który należy regularnie aktualizować. Ważne jest również to, aby korzystać tylko z bezpiecznego łącza internetowego w celu dokonania przelewu czy zalogowania się na swoje konto bankowe. Nigdy, do tego rodzaju działań, nie wybieraj otwartej, niezabezpieczonej sieci. Wybierając płatności online, zwracaj uwagę na certyfikat bezpieczeństwa SSL – oznacza to, że adres każdej strony bankowej czy witryny e-sklepu powinien rozpoczynać się od https://. Okazuje się, że najczęstszą przyczyną internetowych wpadek jest pośpieszne wykonywanie operacji. Pamiętaj, że spojrzenie na certyfikat czy sprawdzenie danych przelewu zajmuje tylko kilka sekund, lepiej więc zachować spokój i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak zależy ci na czasie korzystaj ze sprawdzonych serwisów płatności online posiadających wszelkie potrzebne certyfikaty, jak Dotpay, które oferują szybkie przelewy, gdzie wszystkie dane przelewu wypełniane są automatycznie, bez możliwości ingerencji osób trzecich. 

Strzeżonego pan Bóg strzeże

Bardzo ważne jest to, aby do wykonywania e-transkacji używać tylko bezpiecznych urządzeń, co do których systemu zabezpieczeń jesteśmy pewni. Nigdy, przenigdy nie podawaj swojego PINu za pośrednictwem SMSa lub e-maila. Takie „oficjalne” prośby o wykonanie tej czynności to stuprocentowe oszustwo.

 

 

 

Udostępnij