Bezpieczne płatności w sieci

Wskazówki, jak bezpiecznie płacić w sieci

sty 9 2018

Płatności internetowe stają się w obecnych czasach rzeczą powszechną. Praktycznie wszystkie operacje finansowe możemy wykonać poprzez Internet, warto więc wiedzieć jak to robić aby nie paść ofiarą oszustów i nie narazić się na utratę swoich pieniędzy. Poniżej wskazówki, jak pozostać w sieci bezpiecznym podczas płatności internetowych. 

Weryfikuj wiarygodność pośredników płatności

To podstawa zachowania bezpieczeństwa w sieci. Niestety już nie wystarcza upewnienie się, że adres strony www zaczyna się od HTTPS i zawiera znak kłódki. Coraz częściej zdarzają się oszustwa polegające na wykupieniu witryny o łudząco podobnej nazwie co na przykład nasz bank przez oszusta. Dlatego też zawsze powinniśmy sprawdzać dokładnie adres strony i klikać w kłódkę, co pozwoli nam zweryfikować daną stronę internetową. Kolejną rzeczą, którą warto zrobić to upewnienie się czy dana instytucja finansowa posiada certyfikat PCI DSS, który informuje nas o zgodności z standardowymi systemami płatności kartami kredytowymi. 

Zawsze dokładnie sprawdzaj numer konta

Jest to kolejna zasada, którą warto zapamiętać. Zawsze sprawdzaj numer konta, nawet dwa razy. Obecnie istnieją różne złośliwe oprogramowania, takie jak na przykład VBKlip czy też Banatrix, które działają w taki sposób, że przy kopiowaniu numeru rachunku bankowego podmieniają cyfry na inne, które są wskazane przez oszusta. W taki sposób łatwo przelać pieniądze na konto przestępcy. Zawsze bądźmy więc czujni w takich sytuacjach.

Unikaj publicznych hot spotów

Dużo bardziej narażamy się na atak ze strony cyberprzestępców korzystając z sieci publicznej niż domowej. Dzieje się tak pomimo szyfrowania transmisji danych między przeglądarką a serwerem banku. Oszuści najczęściej tworzą sieć o jakiejś neutralnej, niewzbudzającej podejrzeń nazwie jak na przykład: DlaGosci, FreeHotSpot i tym podobne. Oszust potrafi w taki sposób zmodyfikować treść przesyłanych stron, że wystarczy chwila naszej nieuwagi, byśmy na przykład zalogowali się na fałszywej stronie – a wtedy reszta zadania dla oszusta aby nas okraść to już „pestka”.

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa – chargeback

Większość polskich banków obejmuje gwarancją transakcje przeprowadzane kartami kredytowymi VISA i MasterCard – jest to tak zwany chargeback. Z takiej właśnie gwarancji można skorzystać między innymi jeśli dane naszej karty wyciekły, a na naszym rachunku pojawiają się obce nam transakcje. To co powinniśmy zrobić gdy to zauważymy to przede wszystkim szybkie zgłoszenie się do banku i przedstawienie naszej sytuacji.

 

 

 

Udostępnij