Płatności

Najlepsze systemy płatności internetowych

wrz 8 2016

Prowadzenie sklepu internetowego lub innego e-biznesu wymusza na przedsiębiorcy wprowadzenie możliwości płatności on-line. Klienci coraz chętniej korzystają z tej formy regulowania należności, bo jest wygodna i szybsza niż tradycyjny przelew wykonywany w placówce banku. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom kupujących, sklepy korzystają niekiedy z kilku opcji internetowych płatności. Wybór systemu powinien się opierać na analizie potrzeb klientów danego sklepu – wiele zależy od wieku, podejścia do nowych technologii oraz charakteru podmiotów dokonujących transakcji (klienci indywidualni lub biznesowi). Wśród najlepszych i najpopularniejszych opcji, preferowanych zarówno przez kupujących, jak i sprzedających, znajdują się:

  • Szybkie przelewy – należą do systemów cieszących się największą popularnością. Są uproszczoną formą e-przelewu wykonywanego za pośrednictwem strony banku, wszystkie dane zostają wprowadzone automatycznie i wymagają jedynie potwierdzenia. Zaksięgowanie wpłaty odbywa się natychmiast, co przekłada się na termin wysyłki zamówionego towaru.
  • Płatność kartą – dopiero zyskuje zwolenników, ale ten sposób regulowania należności należy do najbezpieczniejszych, dlatego jego rozwój wydaje się wyłącznie kwestią czasu. Klienta chroni między innymi procedura chargeback, pozwalająca na odzyskanie przelanych środków, w sytuacji gdy sprzedający nie wywiązał się z umowy.
  • Płatności SMS – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie klient musi wykupić dostęp do dodatkowych usług typu PREMIUM. Jest to prosty system, dostępny dla wszystkich, bo nie wymaga posiadania konta bankowego, a jedynie wykorzystania telefonu komórkowego.
  • E-portfel – wymaga rejestracji na stronie pośrednika transakcji, w wyniku czego klient otrzymuje konto, na które może wpłacać pieniądze i regulować należności wobec sklepów internetowych.

Wymienione systemy płatności mogą być obsługiwane przez różnych operatorów. Wśród pośredników najczęściej można spotkać się z usługami firm DotPay, PayPal, PayU, Przelewy24 oraz Transferuj.pl. Ich oferta jest bardzo podobna – wszystkie udostępniają możliwość wykonania e-przelewu oraz skorzystania z karty płatniczej. DotPay, Przelewy24 i Transferuj.pl jako dostępny kanał płatniczy oferują również płatności mobilne i usługę e-portfela. PayPal umożliwia natomiast opcję rat internetowych. Najważniejsze różnice między poszczególnymi firmami związane są z pobieranymi prowizjami od przeprowadzanych transakcji.

Udostępnij