Bezpieczne płatności w sieci

Bezpieczeństwo w sieci – wybierz sprawdzone formy płatności online

paź 22 2018

Kupując przez internet często obawiamy się, czy nasze pieniądze na pewno są bezpieczne. W końcu od czasu do czasu pojawiają się w mediach doniesienia o finansowych oszustwach w sieci, zawierające głosy rozgoryczonych, oszukanych klientów, którzy stracili pieniądze. Jak więc wybierać płatności online, by móc czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że zarówno naszym finansom, jak i danym osobowym nic nie grozi? Oto kilka porad dla każdego, kto lubi zakupy internetowe.

Wybieraj sprawdzone sklepy. Większość oszustw internetowych na dużą skalę, o których była mowa w ostatnich latach wiąże się nie z samymi kanałami płatności w sklepie, ale z oszustwem ze strony właściciela serwisu. Co powinno obudzić naszą czujność? Jeśli nagle pojawia się w sieci nowy sklep, który oferuje popularne towary w niezwykle atrakcyjnych cenach, zdecydowanie niższych niż w innych sklepach, a do tego jego siedziba znajduje się gdzieś w egzotycznym raju podatkowym, prawdopodobieństwo oszustwa jest spore. Uwaga: niech nie zwiodą nas pozytywne opinie zadowolonych klientów. Część to wpisy fikcyjne, część prawdziwe, bo często tego typu sklepy na początku działalności rzeczywiście wysyłają zamówione towary, by wyrobić sobie markę i przyciągnąć więcej chętnych – dopiero wtedy pieniądze znikają, a realizacja zamówień się kończy.

Wybieraj sprawdzonych operatorów płatności online. Zanim zapłacisz, sprawdź kto oferuje płatności internetowe zintegrowane z danym sklepem. Duże i uznane firmy takie jak Dotpay działają w Polsce pod nadzorem Komisji Nadzoru finansowego, która jest gwarantem ich rzetelności. Istotne jest też czy firma posiada międzynarodowe certyfikaty bezpieczeństwa, które potwierdzają, że stosuje ona wielostopniowy system zabezpieczeń i szyfrowania przesyłanych danych, dzięki czemu pieniądze klientów nie są narażone na ataki internetowych przestępców.

Wybieraj godne zaufania połączenia internetowe. Lepiej unikać wykonywania płatności online poprzez otwarte i publiczne sieci wifi, takie jakie oferują na przykład hotele czy kawiarnie. W takim miejscu łatwo o przejęcie danych. Ważne tez, by sprawdzać, czy mamy do czynienia z połączeniem szyfrowanym – przy adresie strony płatności powinna wyświetlać się ikonka zamkniętej kłódki.

Uważaj na próby wyłudzenia danych. Czynnik ludzki jest zawsze najsłabszym ogniwem w każdym systemie zabezpieczeń. Nie pomogą najlepsze systemy szyfrowania po stronie operatora płatności online, jeśli sam podasz swoje dane do logowania przestępcom. Dlatego nigdy nie klikaj na podejrzane linki w mailach i pamiętaj, że ani banki, ani operatorzy płatności internetowych nigdy nie wysyłają prośby o podanie w mailu swojego loginu i hasła – takie maile warto od razu zgłosić w danej firmie. 

 

Udostępnij