Bezpieczne płatności w sieci

Jak sprawić by nasze płatności w sieci były bezpieczne?

sty 22 2018

Bezpieczeństwo w sieci to kwestia, która zajmuje nasze myśli praktycznie od momentu w którym powstał Internet. W obecnych czasach jest to tym ważniejsze im powszechniejsze stają się płatności mobilne. Mimo rosnącej ilości zabezpieczeń, które chronią nas przed potencjalnymi oszustami mamy również wciąż rosnącą liczbę przestępców i hakerów wymyślających nowe sposoby obejścia tych zabezpieczeń. 

Najważniejsza zasada – ostrożność

Aby czuć się bezpiecznie dokonując płatności w sieci musimy pamiętać o jednej podstawowej rzeczy – ostrożności. Przed większością prób oszustwa może uchronić nas nasze racjonalne podejście. Na czym powinna polegać ostrożność w kwestii płatności mobilnych? 

Zawsze sprawdzaj wiarygodność

Zasada ta uchroni nas przed przelaniem pieniędzy przez niesprawdzoną stronę na przykład taką, która podszywa się jedynie pod nasz bank. Jak sprawdzić czy strona jest wiarygodna? Najwazniejsze to zwrócenie uwagi czy przy adresie internetowym naszego banku widnieje skrót https, oraz charakterystyczna kłódka. Sprawdzanie wiarygodności nie tyczy się jednak wyłącznie stron banków czy witryn przez które płacimy ale także firm, którym chcemy przelać pieniądze. Warto więc upewnić się czy aby na pewno firma które przelewamy pieniądze istnieje naprawdę. Czy istnieje w sensie prawnym. Coraz częściej niestety zdarzają się oszustwa polegające na stwarzaniu nieistniejących firm, które mogą mieć nawet swoją witrynę, i pięknie stworzony opis działalności. Aby sprawdzić jej wiarygodność upewnijmy się czy firma którą się interesujemy ma swój numer KRS, czyli czy jest wpisana do rejestru firm. 

Zwracaj uwagę na to z jakiej sieci korzystasz

To kolejna wskazówka, która może uchronić nas przed wieloma przekrętami finansowymi. Pamiętajmy, że nasza domowa sieć jest dużo lepiej zabezpieczona niż wszelkie sieci publiczne czy różnego typu HotSpoty. W wypadku sieci publicznej nie wiemy kto jest za nią odpowiedzialny a hakerom stosunkowo łatwo się do niej włamać i przechwytywać nasze dane czy też płatności. Jeżeli musimy korzystać z sieci publicznej do wykonywania płatności pamiętajmy aby być maksymalnie ostrożnym, a jeżeli mamy taką możliwość to korzystajmy ze sprawdzonych i znanych nam sieci w sytuacjach gdy korzystamy z naszych danych, podajemy loginy, hasła i przelewamy gdzieś pieniądze.

Udostępnij