Płatności

Płatności gotówkowe wciąż w obiegu

sty 15 2018

Ostatnie badania rynkowe wyraźnie pokazują, że z roku na rok zwiększa się odsetek klientów banków płacących online. Co ciekawe jednak, płatności gotówkowe wciąż są popularne, jeśli chodzi o regulowanie należności za rachunki. Zdarza się również, że za zakupy w Internecie wciąż płacimy gotówką przy odbiorze. Biorąc to pod uwagę serwisy płatności online, jak Dotpay oferują swoim klientom możliwość skorzystania z gotówkowych form uiszczenia zapłaty.

Według raportu firmy Gemius zakupy online chętniej robią osoby młodsze. Z roku na rok popularność e-sklepów zwiększa się wyraźnie właśnie w tej grupie wiekowej, czyli wśród osób pomiędzy 15 a 24 rokiem życia. Stanowią oni aż 30 % kupujących w sieci. Grupa, która zdeklarowała, że nie kupuje w sieci to aż 45 % badanych. Oznacza to, że większość z nas wciąż opłaca swoje rachunki na poczcie czy w banku, a zakupy robi w centrach handlowych.

Gotówka przetrwa

Każdy konsument powinien pamiętać, że przy wyborze metody płatności za zakupy w sieci należy dobrze się zastanowić. Chodzi o to, że sposób, w jaki uregulujemy należność wobec e-przedsiębiorcy będzie miała duży wpływ nie tylko na bezpieczeństwo transakcji, ale również na takie kwestie, jak termin dostarczenia zamówionego produktu oraz na przebieg ewentualnego procesu reklamacji. Według badań w Polsce za towar lub usługę kupioną online wciąż najchętniej płacimy gotówką przy odbiorze, z tej racji, że mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani. Wraz z poprawą jakości oferowanych usług oraz wzrostem praw konsumenta chętniej płacimy szybkim przelewem, jednak dla znacznej grupy płatność gotówką jest zwyczajnie pewniejsza. Możemy zatem zapomnieć o futurystycznych przepowiedniach zwiastujących kres ery gotówkowej. Ta będzie jeszcze długo w obiegu.

Jak opłacać rachunki?

Opcji gotówkowego uregulowania należności za rachunki mamy kilka. Najchętniej chodzimy na pocztę, jednak powinniśmy pamiętać o dość drogich prowizjach. Oczywiście e-przelewy stanowią alternatywę i poważną konkurencją dla pocztowych okienek, jednak tak samo jak banki oraz markety. W nich bowiem również można uregulować należności. Swoją odpowiedź przygotował też system Dotpay, który wprowadził wygodne rozwiązanie. Ma ono pomagać tym użytkownikom, którzy za rachunki płacą wyłącznie gotówką. Dotpay wdrożyło zatem gotówkowe metody płatności, pozwalające użytkownikom na szybkie wygenerowanie pocztowego druku przelewu w domu, który można następnie opłacić na dowolnej poczcie, banku lub w sieci sklepów Żabka czy FreshMarket.

 

 

 

Udostępnij