Jak płacić kartą przez Internet?
Zakupy w sieci przyciągają coraz szerszą grupę konsumentów, a sklepy internetowe oferują im szeroki wachlarz metod płatności. Każdy może znaleźć najbardziej wygodną dla siebie formę zapłaty za towary nabywane drogą internetową. Wśród rozmaitych sposobów płatności na szczególną uwagę zasługują transakcje za pośrednictwem kart płatniczych. Jak wygląda taka płatność w praktyce?
Proces płatności kartą
Procedura jest niezwykle prosta i nie wymaga od nas wykonania zbyt wielu czynności. Finalizując transakcję, czyli potwierdzając zamówienie wystarczy wybrać kartę, jako metodę płatności. System odsyła nas do specjalnego formularza, gdzie musimy uzupełnić dane karty. Wymagane jest podanie numeru karty, jej daty ważności oraz kodu CVV2/CVC2. Numer ten znajduje się na odwrotnej stronie karty, w pobliżu paska podpisu. Składa się zaledwie z trzech cyfr. Naszym kolejnym i zarazem ostatnim krokiem jest zatwierdzenie transakcji. Teraz musimy zaczekać na odpowiedź ze strony centrum rozliczeniowego. Po sprawdzeniu autentyczności i ważności karty oraz poprawności wpisanych danych agent rozliczeniowy dokonuje autoryzacji karty. Następnie bank obciąża naszą kartę na określoną w transakcji kwotę. Pieniądze za pośrednictwem centrum rozliczeniowego przekazywane są do odbiorcy. Proces ten jest błyskawiczny i całkowicie bezpieczny, a płatności dokonamy przy użyciu zarówno zwykłych kart płatniczych, jak i kart kredytowych oraz debetowych.
Bezpieczeństwo transakcji kartą
Osoby dokonujące transakcji elektronicznych zwracają szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Dlatego banki oraz agenci rozliczeniowe dbają o to, aby zarówno nasze pieniądze, jaki poufne dane były w trakcie płatności internetowych całkowicie bezpieczne. Transakcje kartą odbywają się wyłączenie w serwisach zabezpieczonych tzw. protokołem SSL. Zapewnia on najwyższy standard uwierzytelnienia tożsamości. Aby przekonać się czy mamy do czynienia z bezpieczną stroną internetową, wystarczy sprawdzić czy w jej adresie znajduje się na początku oznaczenie https:// zamiast standardowego http://. W pasku adresu lub u dołu strony powinien również znajdować się symbol zamkniętej kłódki. Daje on nam sygnał, że wszelkie podawane dane nie trafią w ręce niepowołanych osób.