Pytania i odpowiedzi

Czy płacenie w sieci jest bezpieczne?

cze 20 2018

Siła rynku e-commerce nie zna granic, a handel internetowy wciąż dynamicznie się rozwija. Jego aktualną wartość kalkuluje się aż na 191 miliardów euro. Rozwój pchnie się w górę jak rakieta, ale nie eliminuje to ciągle pojawiających się nowych zagrożeń. Obawy konsumentów budzą problemy związane z wysokimi kosztami dostaw oraz długi czas oczekiwania, jak również zbyt skomplikowana droga do płatności i brak dogodnych metod realizacji transakcji oferowanych przez sklep. Do największych obaw zalicza się jednak strach przez cyberoszustami.

Zakupy w sklepach internetowych to spore udogodnienie, jednak wciąż budzą w nas dodatkowe obawy. Najlepszą opcją dostępną dla polskich e-przedsiębiorców jest skorzystanie z zaufanego pośrednika płatności online. Choć najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo podczas zakupów w sklepach internetowych, to nie można zapomnieć o atrybutach, jakimi są wygoda i szybkość. Otóż dzisiejsi klienci nie tolerują długich procedur. Na szczęście pośrednicy płatności online łączą wysoką jakość proponowanych metod płatności razem z bezpieczeństwem.

Czego obawiamy się w sieci?

Każdy, kto obawia się płatności przez Internet boi się zazwyczaj jednej z dwóch rzeczy. Po pierwsze, że transakcja nie dojdzie do skutku i płatność przepadnie, a pieniądze znikną z konta. Po drugie, że ktoś wykradnie poufne dane i wyczyści konto. W tym przypadku obawa jest nieco różna w zależności od tego, czy chodzi o płatność przelewem internetowym czy kartą. W razie płatności e-przelewem, przechodzimy na stronę banku i płatność weryfikujemy np. smsem lub kodem. Oczywiście warto upewnić się w adresie przeglądarki, że jesteśmy na prawdziwej stronie banku, a nie podmiance. Wówczas ryzyko, że ktoś przejmie poufne dane jest znikome. Co do płatności kartą, to ryzyko jest trochę większe. W tym przypadku podajemy wszystkie dane, które są potrzebne do kolejnych płatności, czyli numer, ważność, imię i nazwisko oraz kod CVV2/CVC2.

Jak bezpiecznie płacić w Internecie?

Z odrobiną wiedzy płacenie w sieci jest nie tylko bezpieczne, ale również bardzo wygodne i opłacalne. Wystarczy, że w trakcie zakupów będziemy po prostu przestrzegać podstawowych reguł bezpiecznych płatności online. Przede wszystkim nigdy kupuj tylko na stronach, co do których możesz mieć pełne zaufanie. W tym celu możemy sprawdzić, czy mają certyfikat SSL w pasku adresu przeglądarki. Szczególną czujność warto zachować wtedy, kiedy będziemy płacić kartą. Jeśli płacimy e-przelewem upewnijmy się, że przekierowanie odbywa się na stronę naszego banku. Pamiętaj też, aby dokonywać płatności tylko na zaufanych urządzeniach z oprogramowaniem antywirusowym. Przestrzeganie tych zasad pozwoli cieszyć się pełnią możliwości, jakie oferują nam zakupy w sieci.

 

 

 

 

Udostępnij