Pytania i odpowiedzi

Czym jest płatność online

mar 17 2017

Nie da się ukryć, że przelew internetowy to bardzo popularna forma płatności za zakupy w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Na szczęście od jakiegoś czasu możemy skorzystać z szybszej i prostszej jego formy, to rozwiązanie to płatności online (zwane też płatnościami internetowymi, płatnościami elektronicznymi czy Pay-By-Link). Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czym jest płatność online. Przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy jednak od tego, że Polacy pokochali zakupy w sieci, a według szacunków ekspertów firm SMB, Kelkoo i Forrester Research - prezentowanych w raporcie E-commerce portalu Interaktywnie.com - w tym roku na zakupy w sieci wydamy aż 26,1 mld zł. Dlatego nic więc dziwnego, że na tak dynamicznie rozwijającym się rynku pojawiają się nowe rozwiązania mające sprawić, że zakupy online staną się jeszcze prostsze, szybsze i bardziej wygodne. A jednym z nich są właśnie płatności online. Trzeba przyznać, że płatność online to nic innego jak kolejny rodzaj przelewu, coraz częściej oferowany klientom jako forma płatności w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Natomiast od zwykłego przelewu różni się tym, że dane przelewu zazwyczaj automatycznie są wypełnione, a sprzedawca od razu otrzymuje informację, że klient przelał środki, co znacznie przyspiesza realizację jego zamówienia.

Poza tym płacenie za pomocą płatności online jest równie szybkie i wygodne, jak płacenie kartą kredytową. Jakby tego było to płatność online w dużym stopniu eliminuje obawy, które Polacy mają wobec płatności dokonywanych kartami kredytowymi (ekspert eurobanku podkreśla, że są one nieuzasadnione). Musisz jednak wiedzieć, że zaufanie w przypadku płatności online budzi mechanizm przekierowania na stronę banku w chwili dokonywania płatności. To dzięki temu dane umożliwiające dostęp do konta podawane są przez klienta w bezpiecznym i dobrze mu znanym środowisku bankowości internetowej, a nie w systemie płatniczym sklepu czy operatora płatności, uważanym czasem przez klientów za mniej wiarygodny.

Generalnie rzecz ujmując tradycyjny przelew internetowy wykonujemy bezpośrednio z konta bankowego. Zdecydowanie w pierwszej kolejności musimy wejść na stronę logowania do systemu bankowego i wprowadzić wszystkie wymagane dane. Co prawda, zwykle są to przynajmniej login i hasło. Dopiero potem w zakładce dedykowanej przelewom wprowadzamy wszystkie dane konta sprzedającego lub sklepu internetowego wraz z kwotą jaką chcemy przelać. Na końcu akceptujemy transakcję, np. za pomocą kodu SMS.

Udostępnij