Zakupy online

Jak bezpiecznie płacić za zakupy w Internecie

wrz 20 2016

Zakupy internetowe nie stanowią już dla nas wyzwania; za pośrednictwem sieci kupujemy praktycznie wszystko, od mleka po meble. Za wszystkie te towary musimy jednak w jakiś sposób zapłacić – warto więc poznać dostępne opcje oraz ich zalety, aby móc wybrać najlepszą dla siebie metoda płatności.

Do najczęściej wybieranych metod płatności w Polsce należą: klasyczny przelew, płatność przy odbiorze oraz e-przelew; nieco rzadziej korzystamy z usług internetowych serwisów płatniczych, jak np. PayPal.

Każda z tych metod posiada swoją specyfikę. Płatność za pobraniem najczęściej wiąże się z dodatkowa opłatą, najlepiej jednak chroni nasze interesy, jako konsumentów. Wybierając ą metodę rozliczeń, nie musimy płacić za zamówiony towar z góry, zaś sprzedawca est zmotywowany, by jak najszybciej dostarczyć nam zamówienie, ponieważ tylko wówczas otrzyma pieniądze. Co więcej, płacąc przy odbiorze możemy od razu obejrzeć towar i bezpośrednio zgłosić kurierowi ewentualne zastrzeżenia bądź reklamacje.

Z punktu widzenia sprzedawców, najbardziej korzystna jest oczywiście płatność z góry, za pomocą e-przelewu bądź klasycznego przelewu. Część sprzedających, chcąc nakłonić klientów do wybierania właśnie tej formy dokonywania zapłaty, uzależnia wysłanie towaru od zaksięgowania środków na swoim koncie. Taka forma rozliczeń chroni interesy sklepów internetowych, ale równocześnie znacznie wydłuża cały proces, tym bardziej, jeżeli środki przesyłane są za pomocą klasycznego przelewu.

Najszybszą, a jednocześnie najwygodniejszą formą dokonywania płatności jest skorzystanie z tzw. bezpiecznych płatności internetowych. Zwykle tego typu transakcje szyfrowane są za pomocą bezpiecznego protokołu SSL oraz połączenia szyfrowanego „https”. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że nasze dane  nie wpadną w niepowołane ręce. Co więcej, wybierając płatność e-przelewem mamy pewność, że nasze środki zostaną zaksięgowane na koncie sprzedającego już w ciągu kilu minut, dzięki czemu, nawet,jeśli wysyła on towar po zaksięgowaniu wpłaty, znacznie przyspieszamy termin dostawy.

E-przelew gwarantuje również, że mamy możliwość natychmiastowego dokonania reklamacji, jeżeli towar dotrze do nas uszkodzony lub będzie niezgodny z opisem.  Co więcej, jeżeli płacimy e-przelewem, sprzedawca nie widzi naszego naszego numeru konta ani danych, dzięki czemu, nawet, gdyby okazał się nieuczciwy, nasze dane pozostają bezpieczne.

Płatność e-przelewem stanowi więc rozsądny kompromis, chroniący interesy obu stron, nie generujący dodatkowych kosztów oraz prowizji oraz w wymierny sposób przyspieszający przepływ środków pomiędzy stronami transakcji.

Udostępnij