BLIK

Coraz popularniejsze płatności mobilne - Blik

gru 22 2018

Płatności mobilne zyskują obecnie coraz większą popularność, stając się ulubioną metodą rozliczania coraz większej ilości Polaków. W dobie smartfonów i aplikacji mobilnych, transakcje przeprowadzane z użyciem telefonu stają się jedną z najbardziej komfortowych form płacenia za towary i usługi.

Do dyspozycji klientów pozostaje kilka typów płatności mobilnych. Zalicza się do nich na przykład HCE czy Google Pay. Jednak największą popularnością cieszą się w Polsce nowoczesne płatności BLIK. Czym charakteryzuje się taka metoda płatnicza? Oto krótki poradnik.

Płatności BLIK są doceniane przede wszystkim na wygodę i szybkość. Pozwalają na wykonanie przelewu bez konieczności posiadania przy sobie karty płatniczej. Powstanie systemu BLIK zawdzięczamy współpracy kilku banków. Ostatecznie metoda BLIK została stworzona i wdrożona przez Polski Standard Płatności sp. z o. o.

Przeprowadzanie płatności w oparciu o BLIK polega na użyciu sześciocyfrowego kodu, który jest generowany przez aplikację mobilną banku. Płatność BLIK-iem w sklepie internetowym jest wyjątkowo łatwą metodą rozliczenia, ponieważ nie trzeba opuszczać koszyka. Oczywiście aby móc skorzystać z takiej metody transakcji, bank musi umożliwiać klientom możliwość zrealizowania takiej operacji. Obecnie coraz więcej banków decyduje się wdrożenie metody BLIK do systemu swojej bankowości mobilnej, a ta tendencja prawdopodobnie będzie się jeszcze bardziej nasilać.

Kod BLIK może służyć zarówno do potwierdzenia chęci zrealizowania transakcji płatniczej, jak i do wypłaty gotówki z bankomatu w momencie, gdy nie mamy przy sobie karty. Operacja jest bardzo wygodna i w pełni bezpieczna, ponieważ jednorazowy kod generowany dla danej transakcji jest ważny tylko przez dwie minuty. Dodatkowym zabezpieczeniem jest konieczność potwierdzenia transakcji przez klienta w aplikacji mobilnej na smartfonie.

Użytkownicy systemu BLIK mogą skorzystać z kilku funkcjonalności, jakie oferuje metoda. Należą do nich m. in. płatności internetowe (na przykład za zakupy w sklepach online czy innych platformach sprzedaży), czeki BLIK, płatności w punktach naziemnych oraz wspomniana wcześniej możliwość wypłacenia gotówki z bankomatu bez konieczności użycia karty. Ciekawą funkcjonalnością jest także możliwość wykonania przelewu na telefon bez podawania numeru konta odbiorcy. W takich operacjach wystarczy, że w aplikacji mobilnej banku w sekcji „Płatności BLIK” podamy numer telefonu osoby, której chcemy przekazać pieniądze.

Polski Standard Płatności Sp. z o. o. był i nadal jest wyróżniany za stworzenie systemu BLIK wieloma prestiżowymi nagrodami. Wśród tytułów i wyróżnień znajdują się między innymi odznaczenie e-COMMERCE POLSKA Awards 2018 w kategorii INNOVATIVE E-PAYMENT SOLUTIONS, tytuł Produktu Roku w rankingu firm IT@BANK 2015 „Miesięcznika Bank”, nagroda eDukat 2016 przyznana w trakcie IV Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych czy uznanie BLIK-a najlepszym produktem w kategorii Payment Solutions podczas FutureTech Congress 2017. BLIK jest doceniany zarówno przez polskich, jak i zagranicznych ekspertów finansowych i specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii mobilnych.

Według przeprowadzonych badań, w samym tylko roku 2018 (w okresie od stycznia do września) wykonano aż 57 milionów transakcji z użyciem BLIK-a. Pokazuje to ogromną skalę popularności usługi. Szacuje się, że osób stosujących BLIK będzie nadal przybywać. Niewątpliwie jest to zasługą prostego i szybkiego w obsłudze systemu, jak również wygody korzystania z takiej formy płatności mobilnych.

 

Udostępnij