Płatności

Płatności online

wrz 11 2020

Coraz częściej korzystamy ze sposobu płatności internetowych, dzięki któremu możemy opłacać zamówione towary bez wychodzenia z domu. Wydaje się, że płatności online mają jedynie pozytywne strony. Jednak wiele osób wzbrania się przed udostępnianiem swoich cennych danych i informacji na temat kart płatniczych w sieci. Ich argumenty wydają się zasadne, choć nikną szybko ogniu kontrargumentów, przechylających szalę na korzyść płatności online. 
Obawy i zagrożenia

Wszystko ma jakąś mroczną stronę. Zdarza się (i tego boją się potencjalni klienci), że dochodzi do przecieków danych lub utraty środków w trakcie transakcji internetowej. Powodem są najczęściej wirusy lub działania hackerów, a przede wszystkim brak uwagi. Owszem, istnieją ostrzeżenia przed fałszywymi stronami płatności i zdradliwymi przekierowaniami czy dodatkowymi oknami w trakcie płatności. Zarówno banki, jak i pośrednicy przelewów internetowych informują o zagrożeniach. W komunikatach podają zawsze, jakie jest obecnie ryzyko i na, co należy zwrócić uwagę. Należy być przede wszystkim czujnym, a nie bezmyślnym. Okno płatności wygląda inaczej, niż zwykle? Strona prosi o podanie danych wrażliwych, o które nie powinna prosić? Może warto poczekać z płatnością i sprawdzić, czy coś się zmieniło w zasadach czy wyglądzie na oficjalnej stronie operatora. Ryzyko znika, a my możemy płacić online ze spokojem.

Bezpieczeństwo płatności

Jednak nie tylko czujność i ostrzeżenia o potencjalnych próbach wyłudzenia danych chronią kupujących. Większość systemów płatności online i pośredników internetowych przelewów korzysta z usługi autoryzacji płatności o nazwie 3D Secure. Wspomniana metoda bezpieczeństwa wymaga wprowadzenia krótkoterminowego hasła z wiadomości SMS w celu zatwierdzenia przelewu. Przekazywane dane są odpowiednio zabezpieczone, dzięki systemom szyfrującym. Dodatkowo strony pośredniczące korzystają z systemów weryfikacji i powiadomień.

Zalety płacenia przez Internet

Pomimo kilku drobnych minusów, metody płatności online mają rzesze zwolenników. Za ich popularnością stoi nie tylko styl życia współczesnego społeczeństwa, ale także przewaga zalet. Po pierwsze, dzięki płatnościom online możemy dokonywać opłat za zakupy szybciej i łatwiej. Nie musimy czekać czy odkładać pieniędzy. Nie trzeba także martwić się, że przesyłka przyjdzie do opłacenia, a nikogo akurat nie będzie w domu lub nie będziemy mieli wystarczających środków, bo odłożone pieniądze wydaliśmy poprzedniego dnia na nagłą wizytę u lekarza. Zamówione i opłacone towary przychodzą prosto pod nasz adres i nie musimy już marnować czasu na przejazd do sklepu i z powrotem oraz stanie w kolejkach. W przypadku płatności online możemy śledzić nasze wydatki – każda płatność będzie zaznaczona w historii transakcji w banku. Wystarczy zalogować się do swojego konta bankowego. Dodatkowo, przy każdej płatności przychodzić będzie powiadomienie mailowe o jej wykonaniu i statusie. W przypadku płatności gotówką nie mamy takiej możliwości. Zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony biura obsługi klienta, a nasze transakcje są zabezpieczane. W przypadku tradycyjnej płatności sami musimy dbać o swoje bezpieczeństwo.

Płatności online tylko z pozoru mogą wydawać się skomplikowane czy niebezpieczne, szczególnie osobom starszym. Jednak warto używać tej formy płatności, przede wszystkim dla własnego komfortu. Czas zaoszczędzony na staniu w kolejkach sklepowych lub wycieczce do banku, można spożytkować na zabawę z pupilem lub spędzeniu go z rodziną.

 

 

 

 

Udostępnij