Płatności

Biometria w płatnościach

wrz 10 2020

W najbliższym czasie użycie PIN-ów, podpisów i innych tradycyjnych metod weryfikacji płatności może stać się po prostu przestarzałe. Branża płatnicza zmierza w kierunku weryfikacji płatności za pomocą cech biologicznych człowieka. Palce, oczy, głos, a nawet zachowania są obecnie uważane za najbezpieczniejszą opcję ustalenia tożsamości płatnika. Dostosowanie się do pojawiających się metod płatności biometrycznych wiązać się będzie jednak również z wyzwaniami, ponieważ firmy płatnicze muszą zmienić zarówno infrastrukturę, jak i systemy bezpieczeństwa, aby poradzić sobie z tą innowacyjną strategią uwierzytelniania.

Jakie środki oferuje biometria?

Technologia uwierzytelniania biometrycznego odnosi się do każdej procedury uwierzytelniania, która wykorzystuje biologię do weryfikacji transakcji. Najpopularniejszą obecnie metodą jest skanowanie odcisków palców, ale inne coraz popularniejsze sposoby obejmują skanowanie siatkówki oka oraz rozpoznawanie głosu lub twarzy. Uwierzytelnianie biometryczne rośnie w siłę w odpowiedzi na coraz większą liczbę oszustw wśród użytkowników technologii Chip & PIN, która jest obecnie stosowana we wszechobecnych kartach chipowych (EMV).Ostatnie badanie przeprowadzone przez Visa wykazało, że 20%europejskich konsumentów używa tego samego numeru PIN w przypadku wielu kart, przez co naraża się na oszustwa związane z płatnościami. Dane biometryczne są bezpieczniejsze i bardziej niezawodne, ponieważ są mniej podatne na oszustwa, niż weryfikacja za pomocą kodu PIN.
Coraz większa liczba klientów na świecie obsługuje uwierzytelnianie biometryczne w przypadku płatności. Ponad 68% europejskich konsumentów deklaruje chęć korzystania z uwierzytelniania biometrycznego. Najbardziej preferowaną metodą uwierzytelniania biometrycznego wśród europejskich konsumentów jest wciąż skanowanie odcisków palców.

Jednym z ważnych sektorów, w których wykorzystuje się dane biometryczne jest telefonia komórkowa. Nowoczesne smartfony posiadają już czujniki linii papilarnych do różnych zastosowań. Przykłady takie jak Apple Touch ID i opcje identyfikacji twarzy do odblokowania i płatności za pośrednictwem iPhone'a są już dobrze znane. Jednak płatności mobilne to nie jedyny obszar, w którym wdrażane są dane biometryczne.

Biometryczne skanowanie linii papilarnych jest wykorzystywane także przy płatnościach kartą. Kiedy użytkownicy przykładają kartę do czytnika kart, zamiast wpisywać numer PIN, po prostu umieszczają kciuk w odpowiednim miejscu w celu uwierzytelnienia. Ten rodzaj karty już przybył do Europy. Bank Cypru rozpoczął wydawanie kart biometrycznych, które można wykorzystać w technologii płatności zbliżeniowych. Użytkownik po prostu trzyma kciuk na czujniku, przesuwając kartą po czytniku.

 

 

Udostępnij