Polacy polubili płatności mobilne
Obecnie widać wyraźną tendencję, wskazującą, że Polacy przekonują się do mobilnych finansów. Z zebranych danych wynika, że już ponad 3 miliony klientów regularnie korzysta z banku w swoim telefonie. Liczby te są o tyle optymistyczne, że wykazują podwojenie liczby użytkowników bankowości mobilnej w ciągu zaledwie 12 miesięcy. To wszystko oznacza, że telefony komórkowe stają się coraz powszechniejszym środkiem płatniczym, a płatności mobilne mają w przyszłości szansę wyprzedzić płatności gotówkowe i online.
Innowacyjne rozwiązania w obszarze płatności zmierzają do zintegrowania wszystkich naszych działań w obrębie jednego urządzenia. O ile karty płatnicze stały się popularniejsze od gotówki, z tego względu, ze zrzucają balast noszenia przy sobie określonych sum i zabezpieczają nasze zarobki przed kradzieżą dzięki zastosowaniu PIN-u, to bankowość mobilna jest krokiem dalej. Teraz nie potrzeba nosić ze sobą karty płatniczej, ponieważ w tej roli użyjemy naszego telefonu. Dodatkowo możemy korzystać z naszych kont internetowych swobodnie na telefonie, dokonując przelewów i wypłat z bankomatu.
Czym jest bankowość mobilna?
M-bankowość to usługa, która oferowana jest przez instytucje finansowe umożliwiające dostęp do rachunku bankowego klienta poprzez telefon komórkowy, posiadający dostęp do Internetu. Jest to specyficzna odmiana bankowości internetowej, gdzie strona konta klienta jest specjalnie dostosowana do wyświetlania na ekranie smartfonu. Działa to tak, że protokół WAP zainstalowany w telefonie zezwala urządzeniu na mobilne nawiązanie sesji ze stroną internetową danego banku. Dzięki temu użytkownik dostaje wygodną możliwość ciągłego sprawowania kontroli nad własnym rachunkiem. Największym atutem tego rozwiązania jest opcja zdalnego zarządzania finansami. Skończyły się czasy, kiedy bankowość mobilna ograniczała się do płatności za pomocą SMSa. Dzisiejsze usługi m-bankowości to możliwość uzyskania dokładnych informacji o swoim koncie, dokonywanie płatności, zakładanie lokat, podejmowanie środków i wykonywanie przelewów oraz możliwość z korzystania usług inwestycyjnych.
Coraz popularniejsze rozwiązanie!
Obecnie zdecydowana większość banków rozbudowuje swoją ofertę o rozwiązania dla bankowości mobilnej. Eksperci odnotowują również dynamiczny przyrostem aktywnych użytkowników aplikacji do m-płatności oraz tzw. lekkich stron internetowych, które przeznaczone są specjalnie do otwierania na telefonach komórkowych. Dane pokazują, ze dziesięć największych polskich banków w połowie ubiegłego roku posiadało aż 1,6 miliona użytkowników bankowości mobilnej. Obecnie liczba ta przekracza już 3 miliony. Należy zaznaczyć, że obecna dynamika rozwoju bankowości mobilnej jest na podobnym etapie rozwoju co bankowość internetowa, która jest dzisiaj najpopularniejszą formą zarządzania swoim kontem. Powód jest w zasadzie jeden. Chodzi o bardzo szybko postępujące nasycenie rynku smartfonami oraz nieustannie taniejący dostępu do Internetu. Z zebranych informacji uzyskanych w bankach wyraźnie wynika, że teraźniejsza transakcyjność rośnie o wiele szybciej niż liczba użytkowników. Prognozy dla rozwoju mobilnej bankowości są więc bardzo obiecujące.