Bezpieczne płatności w sieci

Uwierzytelnienie biometryczne płatności mobilnych

mar 21 2018

Dane biometryczne mogą być odpowiedzią na dążenie do bezpieczniejszego i szybszego systemu, w którym transakcje pieniężne odbywają się za pośrednictwem telefonu komórkowego. Biometria rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie w sektorze finansowym. Banki inwestują ogromne środki w rozwijające się nowe technologie w celu ochrony indywidualnych danych i poprawy jakości obsługi klienta w trakcie transakcji finansowych.

Czym dokładnie jest biometria i uwierzytelnianie za jej pomocą?

Zasadniczo uwierzytelnianie biometryczne to wykorzystanie biologii i technologii do celów bezpieczeństwa. Nie brakuje takich, którzy przewidują, że do 2020 roku zastąpi ona karty identyfikacyjne, PINY i hasła, które są dziś wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do rachunków bankowych lub do dowolnego systemu cyfrowego. Prostym przykładem może być uwierzytelnienie tożsamości użytkownika, zanim będzie on mógł korzystać z karty kredytowej, aby zapłacić za produkt lub pobrać pieniądze. Weryfikację można przeprowadzić za pomocą odcisków palców, rozpoznawania twarzy, głosu lub tęczówki oka. Głównie w przypadku transakcji online za pośrednictwem smartfonów, biometria może naprawdę zrewolucjonizować rynek i sprawić, że karty chipowe staną się przestarzałe.

Biometria, a poprawa bezpieczeństwa

Internet, smartfony i Wi-Fi poszerzają granice świata, w którym wszystko odbywa się za pomocą jednego dotknięcia przycisku lub dotknięcia ekranu. Ponieważ użytkownicy mogą łatwo płacić za pomocą telefonów komórkowych za pośrednictwem Internetu, oszuści podejmują próby włamań do systemów. Właśnie, dlatego biometria ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju płatności za pomocą telefonu komórkowego. Pozwoli dać m-klientom poczucie bezpieczeństwa, aby mogli bez obaw korzystać ze swoich telefonów w celu dokonania dowolnego rodzaju transakcji. W związku z tym, że branża bankowa bardzo często padała ofiarą cyberataków w ciągu ostatnich lat, niezbędna stała się potrzeba silniejszych metod uwierzytelniania płatności. Chociaż biometria wymaga jeszcze wielu badań i testów, na pewno drzemie w niej ogromny potencjał.

Jakie są zalety biometrycznego systemu płatniczego?

Niezależnie od tego, czy jest to bank, czy sklep, uwierzytelnianie biometryczne przynosi wiele korzyści. Zapewnia ogromną przewagę nad konkurencją, ponieważ zwiększenie bezpieczeństwa oznacza wzrost zaufania klientów. System biometryczny wzmacnia i upraszcza procedury weryfikacji tożsamości. Niezwykle istotna jest również kwestia wykrywania oszustw. W rzeczywistości, łącząc biometrię z innymi rozwijającymi się technologiami, możemy poprawić przejrzystość, analitykę danych i ocenę ryzyka w czasie rzeczywistym.

 

 

 

Udostępnij