BLIK

Co to jest blik ?

lip 24 2020

Na pewno nie raz słyszałeś już o czymś takim jak BLIK – ale czy wiesz co to jest? Otóż jest to polski system płatności mobilnych, który powstał z inicjatywy kilku banków. Innymi słowy BLIK jest to po prostu sześciocyfrowy kod, który pokazuje nam nasza aplikacja mobilna banku i możemy go używać jako środka do akceptacji transakcji albo nawet do wypłaty z bankomatu. Można by rzec, że to właśnie dzięki systemowi BLIK w obecnych czasach telefon w zasadzie służy nam niemal całkowicie jako karta płatnicza – ponieważ możemy nim płacić, wpłacać oraz wypłacać pieniądze na nasze konto. Pierwowzorem i matką systemu BLIK były płatności mobilne IKO, których twórcą jest PKO Bank Polski.

Czy możemy płacić BLIKIEM na Allegro?

Oczywiście, że tak! Obecnie system BLIK jest zintegrowany także z platformą aukcyjną Allegro - dzięki czemu w sposób szybki, wygodny i efektowny możemy teraz zapłacić za nasze internetowe zakupy BLIKIEM! Wystarczy, że zaznaczymy na portalu Allegro przedmiot, który chcemy kupić, dodamy go do naszego wirtualnego koszyka, po czym w formularzu płatności i dostawa w sekcji „Wybierz sposób dostawy” klikniemy na opcję „Płatne z góry”. Gdy to zrobimy to przechodzimy do sekcji „Metoda płatności” i zaznaczamy opcję BLIK. Następnie na ekranie wyświetli nam się pole, w które należy wpisać sześciocyfrowy kod BLIK. Wtedy też powinniśmy włączyć w naszym smartfnie aplikację mobilną swojego banku i pokaże się nam kod BLIK, który musimy przepisać do formularza na stronie Allegro. Ważne jest, aby przepisać ten kod w ciągu 2 minut, ponieważ inaczej nasz kod wygaśnie. Jeśli uda nam się wpisać cyfry na czas to zaznaczamy opcje „zapłać” oraz „potwierdź transakcję” na naszej aplikacji mobilnej w telefonie. Jeżeli w trakcie transakcji wystąpił jakikolwiek błąd płatności to koniecznie sprawdź, czy transakcja nie przekracza ustalonego przez Ciebie limitu płatności mobilnych w Twojej aplikacji bankowej. Oczywiście, gdy taka sytuacja miałaby miejsce to szybko i bez problemu możesz zmienić ustalony przez siebie limit na transakcję mobilne przez BLIK.

System BLIK – w których bankach możemy z niego korzystać?

Zdecydowanie dużym atutem oraz plusem systemu BLIK jest to, że aby go używać nie musimy instalować kolejnej aplikacji na naszego smartfona, ponieważ jest on zintegrowany z aplikacjami mobilnymi różnych banków. Obecnie możliwość zapłacenia w systemie BLIK dają Ci takie banki jak: mBank (aplikacja mBank PL), Aliro Bank (aplikacja Alior Mobile), T-Mobile Usługi Bankowe (aplikacja T-Mobile Bankowe), Getin Bank (aplikacja Getin Mobile), PKO Bank Polski (aplikacja IKO), Orange Finanse (aplikacja Orange Finanse), BZ WBK (aplikacja BZWBK24 mobile), Bank Millennium (aplikacja Bank Millennium) oraz ING Bank Śląski (aplikacja Moje ING Mobile).

 

 

 

Udostępnij