Bezpieczne płatności w sieci

Niebezpieczeństwa związane z płatnościami mobilnymi

gru 18 2017

Mobilne platformy płatnicze szybko wyprzedzają bardziej tradycyjne opcje płatności ze względu na swoją prostotę i wygodę. Jednak łatwość ich użycia nasuwa pytanie, czy te rozwiązania są bezpieczne? Jak w obliczu rosnącej cyberprzestępczości nie stać się kolejną ofiarą oszustw związanych z m-płatnościami? Podczas gdy bezpieczeństwo płatności jest nieustannym wyzwaniem dla banków, operatorów płatności, wystawców kart, transakcje mobilne można wykonać bezpiecznie, poważnie podchodząc do problemów bezpieczeństwa i stosując odpowiednie środki ostrożności.

Klony aplikacji

" Klony aplikacji" to aplikacje zaprojektowane z myślą o dobrze znanych, bardzo bezpiecznych aplikacjach płatniczych, które ułatwiają przestępcom popełnianie oszustw związanych z kartami kredytowymi lub uzyskiwanie innych cennych danych osobistych. Programy te mają absurdalnie słabe zabezpieczenia, które dają przestępcom dostęp do systemów akceptujących lub zawierają fabrycznie zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które kradnie dane finansowe przetwarzane za ich pośrednictwem. Zastanówmy się dziesięć razy, zanim zainstalujemy nieznaną aplikację z niepewnego źródła.

Popularne aplikacje

Nawet popularne aplikacje na urządzenia mobilne mają problemy z bezpieczeństwem. Według badań przeprowadzonych w styczniu 2016 roku aż 90 procent popularnych aplikacji finansowych ma dwie lub więcej poważnych luk w zabezpieczeniach! Regularnie sprawdzajmy informacje prasowe o technologiach mobilnych, aby zawsze wiedzieć, które aplikacje są najbezpieczniejsze w użyciu.

Słabe uwierzytelnianie

Przestępcy uwielbiają systemy płatności mobilnych, które mają słabe narzędzia uwierzytelniania. Wszelkie używane systemy płatności, w tym aplikacje do przeglądarek e-commerce i portfele wirtualne, powinny mieć  wieloczynnikowe i wielopoziomowe szyfrowanie danych. Bezpieczny systemy mogą obecnie wymagać identyfikacji użytkownika przez podanie hasła i obrazu zabezpieczającego lub przesłania jednorazowego PIN-u. Najlepsze systemy płatności zamieniają dane naszej karty na token, aby nie wpadły w ręce niepowołanych osób.

Niezabezpieczone Wi-Fi

Niektórzy użytkownicy urządzeń mobilnych są przekonani, że niezabezpieczone punkty Wi-Fi w miejscach publicznych, takich jak kawiarnie, hotele i biblioteki są w 100 procentach bezpieczne. Nigdy nie wykonujmy transakcji finansowych przy użyciu aplikacji mobilnych za pośrednictwem niezabezpieczonej sieci Wi-Fi. 

Udostępnij