E-biznes

Kilka korzyści płynących ze stosowania IVR

lis 12 2018

Interactive Voice Response, czyli interaktywne odpowiedzi głosowe to rodzaj głosowego menu. System ten jest coraz częściej stosowany w przedsięwzięciach branży e-commerce. Trzeba przyznać, że jego odpowiednie wykorzystanie przynosi firmom sporo korzyści. Nie powinien być jednak barierą, a ułatwieniem dla klientów i samego sprzedawcy.

Na czym polega IVR?

W systemie IVR osoba dzwoniąca ma możliwość wysłuchania nagranych wcześniej komunikatów głosowych. Aby wybrać określoną odpowiedź musi nacisnąć odpowiedni przycisk na swoim telefonie. W ten sposób zachodzi swego rodzaju interakcja między systemem, a klientem. IVR to dosyć dobrze znana usługa. Każdy z nas miał kiedyś do czynienia z infolinią jakiegoś usługodawcy. Niestety, system nie kojarzy się zbyt dobrze. W wielu przypadkach rzeczywiście stanowi rodzaj zapory. Wszystko, dlatego, że jest źle wykorzystywany. Przemyślany, dobrze zaplanowany system IVR jest ogromnym ułatwieniem dla klienta. Pozwala również zmniejszyć obciążenie konsultantów infolinii. Przejdźmy do podstawowych korzyści, jakie niesie ze sobą IVR.

Personalizacja, klucz do sukcesu

IVR pozwala na personalizację klienta. W dzisiejszych czasach to niezwykle ważne. Współcześni klienci nie lubią być traktowani, jako jedni z wielu. Chcą mieć wrażenie, że to właśnie oni znajdują się w centrum zainteresowania. Weźmy na przykład bardzo prosty zabieg, jakim jest możliwość wyboru sprawy, w której klient dzwoni. Sam fakt, że klient został o to zapytany, zdecydowanie podnosi poziom jego zadowolenia. Dodatkowo możemy za pomocą systemu IVR identyfikować klienta po numerze lub indywidualnym numerze PIN. Konsultant infolinii jest w stanie przywitać danego klienta z imienia i nazwiska. Dzięki temu poziom satysfakcji, a co za tym idzie, lojalności klienta rośnie. 

Obsługa najważniejszych klientów na początku

Identyfikacja klientów pozwala wyodrębnić spośród nich tych najważniejszych, którzy są najcenniejsi dla naszej firmy. Możemy utworzyć dla nich dedykowaną grupę konsultantów i obsłużyć ich niejako poza kolejką, bez konieczności czekania. Obsłużony w ten sposób klient z pewnością będzie zadowolony i nawet nie pomyśli o skorzystaniu z usług konkurencji. 

Szybka obsługa

Zdecydowanie szybsza obsługa to jeden z najważniejszych atutów systemów IVR. Przekierowania usprawniają obsługę. Klient może od razu wybrać dział, który go interesuje i nie musi tłumaczyć kolejnym konsultantom, w jakiej sprawie dzwoni. To ogromna oszczędność czasu, nie tylko klienta, ale i naszego personelu. Usługa jest ponadto dostępna 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku. 

 

 

 

 

Udostępnij