E-biznes

Organizacja webinaru krok po kroku

paź 26 2020

organizacja webinaru

Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 znaczna część naszego życia zawodowo-rozwojowego przeniosła się do sieci. Nie tylko pracujemy z domu i przeprowadzamy wideokonferencje wewnątrz zespołu lub z kontrahentami, ale także w ten sposób realizujemy prezentacje i się doszkalamy. Jak przygotować siebie i swój sprzęt do organizacji webinaru? Jaki jest nam do tego potrzebny sprzęt?

Czym jest webinar?

To nic innego jak e-seminarium zwykle wykorzystywane do przeprowadzenia szkolenia lub przedstawienia prezentacji na żywo poprzez internet. Zwykle w tym przypadku, jeśli chodzi o kontakt audio-wideo, zachodzi komunikacji jednostronna, tj. jedna osoba mówi i pokazuje, reszta słucha i ewentualnie reaguje i dyskutuje w komentarzach.

Czasami webinary odbywają się w firmach między działami, znajdującymi się w sąsiednich budynkach, między zagranicznymi oddziałami lub w formie sprawozdań dla zarządu. W niektórych firmach prowadzone są tak także szkolenia dla nowych pracowników, gdzie jeden tutor tłumaczy system pracy nowym pracownikom w kilku lokalizacjach naraz.

Webinar - jak się przygotować?

Przede wszystkim organizując webinar, musimy się odpowiednio przygotować merytorycznie. Słuchać i oglądać będzie nas przecież kilkanaście, kilkaset, a może nawet kilka tysięcy osób. Musimy mieć dobrze przygotowane wystąpienie - które nie tylko przekaże odpowiednie informacje, ale także zainteresuje naszych odbiorców. Pamiętajmy także o prezentacji multimedialnej w formie slajdów lub video. Większość systemów wideokonferencyjnych obsługuje zrzut ekranu i multimediów, dzięki czemu nasz webinar może być czymś więcej niż zwykłym wykładem. A jak się przygotować do webinaru technicznie?

Webinar w firmie - potrzebny sprzęt

Niezależnie od tego, czy nasz webinar będzie miał formę szkolenia, czy prezentacji projektu lub wyników - warto zainwestować w dobry sprzęt wideokonferencyjny. Dobrym przykładem mogą tutaj być urządzenia Poly. Są one doskonale kompatybilne m.in. z Microsoft Teams i Skype. Dobrze dobrane urządzenie do sali konferencyjnej pozwoli nam objąć wszystkich uczestników spotkania, a także będziemy mogli przesłać projekt bezpośrednio do naszego rozmówcy. Taki sprzęt zdecydowanie usprawni każdą prezentację i każde szkolenie. Dobrym rozwiązaniem oprócz systemu telekonferencyjnego będzie dobrej jakości mikrofon. Chcemy być jak najlepiej zrozumiani podczas webinaru i nie możemy dopuścić, aby zniszczyć efekt naszej ciężkiej pracy zwykłymi problemami technicznymi.

Niewątpliwym atutem stacjonarnego sprzętu wideokonferencyjnego jest jego stałe łącze. Dobrej jakości urządzenia, takie jak oferowane przez Poly, można połączyć na wiele sposobów - wi-fi, linia analogowa czy sygnał GSM. Taki sprzęt do webinarów daje nam bezpieczeństwo i szerokiego spektrum możliwości. Dobre przygotowanie merytoryczne, dodatki multimedialne i odpowiedni sprzęt - to klucz do udanej organizacji webinaru - zarówno firmowego, jak i edukacyjnego.

Udostępnij