Płatności

Płatności cykliczne – przydatna forma płatności online

paź 10 2018

Zwykle płatności online to pojedyncze transakcje, w których opłacamy konkretne zakupy. Jednak coraz częściej przez internet możemy też kupić różnego rodzaju produkty i usług, które są sprzedawane w modelu abonamentowym. Co to oznacza? Zawierając umowę, otrzymujemy regularna dostawę danej usługi czy towaru w z góry określonym rytmie, na przykład co tydzień lub co miesiąc. Co możemy kupić w takim systemie:

- Dostęp do prenumeraty ulubionej gazety
- Dostęp do cyfrowej wypożyczalni ebooków
- Wysyłkę jadłospisów/diet/przepisów ze strony o zdrowym stylu życia
- Catering dietetyczny dostarczany do domu lub pracy
- Karnety na prywatną opiekę medyczną
- Karnet na siłownię lub fitness
- Dostęp do serwisu filmowego w systemie VOD lub do serwisu z muzyką, takiego jak Spotify
- Pudełka – niespodzianki, na przykład z produktami kosmetycznymi i nowościami na rynku urodowym

W tym samym modelu działają też usługi, które znamy od dawna, na przykład dostawcy usług telekomunikacyjnych czy dostawcy energii elektrycznej, gdzie także co miesiąc płacimy określony z góry abonament.

Płatność cykliczne oferowane przez Dotpay to forma płatności online, które przeznaczone są do regulowania należności właśnie za tego rodzaju zobowiązania. Jak działa ten system? Przy zawieraniu umowy klient wyraża zgodę na to, by w regularnych odstępach czasu obciążać jego kartę ustaloną kwotą. Oczywiście w przypadku wygaśnięcia/rozwiązania umowy płatność także przestaje być pobierana. Rozwiązanie to ma liczne zalety, zarówno z punktu widzenia sprzedawcy jak i klienta.

Płatności cykliczne zwalniają kupującego z konieczności pamiętania o uregulowaniu rachunku. A model subskrypcji oznacza często, że w przypadku braku płatności świadczenie usługi jest przerywane, czyli tracimy na przykład dostęp do ulubionych seriali. Płatności cykliczne są więc dla kupującego wygodne, a przy tym pozwalają na oszczędzenie czasu. 
Z punktu widzenia zaś sprzedawcy płatności cykliczne to najlepszy sposób na to, by zagwarantować sobie stałe wpływy. Oznacza to też, że nie ma potrzeby ustawiania automatycznych przypomnieć o nadchodzącej płatności czy o płatności niedokonanej. Całkowicie znika też problem windykowania należnych opłat, bo wszelkie rachunki regulowane są na bieżąco i w terminie. Co ważne, płatności cykliczne online sprzyjają też lojalności klienta. Wiele osób niechętnie wraca do abonamentu, jeśli został on przerwany z powodu zapomnianej płatności. Użytkownicy płatności cyklicznych rezygnują z subskrypcji dużo rzadziej. 

 

Udostępnij