Bezpieczne płatności w sieci

Środki zdroworozsądkowe zabezpieczające przed kradzieżą danych kart płatniczych

mar 6 2018

Klienci dokonujących płatności kartami kredytowymi, debetowymi czy przedpłaconymi często padają ofiarą kradzieży danych. Sytuacja jest poważna, bo oszuści mając dostęp do danych karty i naszych wrażliwych danych mogą w prosty sposób „wyczyścić” nasze konta bankowe. Istnieją jednak pewne zdroworozsądkowe środki ostrożności, które można zastosować w codziennym życiu, aby w pewnym stopniu chronić się przed takimi sytuacjami.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nikt nie może być chroniony w 100% przed kradzieżą danych i oszustwami związanymi z kartami kredytowymi. Jednak w większości przypadków są to przestępstwa popełniane losowo, wtedy, gdy nadarzy się ku temu okazja. Istnieje kilka stosunkowo łatwych sposobów, dzięki którym oszuści mogą uzyskać nasze dane osobowe.

Wyłudzanie informacji

Oszuści na ogół próbują ukraść informacje przez masowe wysyłanie wiadomości e-mail. Udają, że są kimś innym i wysyłają pliki, które po otwarciu mogą narazić nasz komputer na wirusy lub oprogramowanie szpiegujące. Złośliwe aplikacje mogą monitorować nasze działania, ale także kradną nasze wrażliwe dane, takie jak numery kart, gdy robimy zakupy online. Typową strategią wyłudzania informacji przez oszustów jest przekonanie klientów, że są zaufanymi sprzedawcami. 

Jaki niebezpieczeństwa są związane z wyłudzeniem danych wrażliwych?

Gdy oszust posiada nasze dane osobowe, może dokonywać różnych przestępstw. Do najczęstszych należą: składanie fałszywych wniosków o karty kredytowe i pożyczki, nieuprawnione wypłaty z kont bankowych, nieuczciwe korzystanie z kont online, uzyskiwanie towarów i przywilejów za pomocą danych.

Jak chronić się przed utratą danych karty i danych osobowych?

Istnieje wiele nawyków, które możemy zastosować, aby chronić się przed przestępstwami. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie udostępniajmy zdjęcia swojej karty kredytowej. Wydaje się oczywiste, że nie należy w ten sposób postępować. Są jednak ludzie, którzy udostępniają zdjęcia swojej karty kredytowej w sieciach społecznościowych! 

Dobrym pomysłem jest zdrapanie kodu CVV lub CVC. Kody te znajdują się na odwrocie karty i są przydatny tylko w momencie dokonywania zakupów online. Pomyślmy o zapisaniu ich gdzie indziej i zdrapaniu z samej karty. Nie podpisujmy swojej karty! Wypełniając pole podpisu, ujawniamy swój podpis. Jeśli jednak pozostawimy puste pole, oszust może spróbować podrobić nasz podpis, gdy karta zostanie skradziona. Możemy użyć czarnego markera, aby wyczyścić obszar podpisu.

Zawsze niszczmy swoją starą kartę i listę PIN-ów. Pomyślmy o zainwestowaniu w niszczarkę, której możemy użyć do niszczenia innych poufnych dokumentów, takich jak rachunki czy wyciągi bankowe.

 

 

 

Udostępnij