Punkty zwrotne w historii płatności internetowych
Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie, jak wyglądałby świat, gdybyśmy musieli płacić za towary zbożem lub zwierzętami, które właśnie upolowaliśmy? Przez tysiące lat była to rzeczywistość, z którą ludzie musieli sobie poradzić. Na szczęście ten czas już minął, a elektroniczne metody płatności są teraz dostępne dla wszystkich i są ważną częścią naszej codziennej działalności i życia. W dzisiejszych czasach płacenie za towary i usługi jest naprawdę wygodne i może być tak proste, jak jednorazowe kliknięcie.
To oczywiste, że rozwój e-płatności jest ściśle powiązany z handlem internetowym i podąża za ulepszeniami w tej dziedzinie. Płatności online stają się coraz bardziej dostosowane do wymagań klienta. Obecnie dostępnych jest wiele metod płatności, takich jak szybkie przelewy internetowe, płatność kartami online czy e-portfele. Cofnijmy się jednak trochę w czasie, by przekonać się, jak to wszystko się zaczęło.
World Wide Web to początek rewolucji
Źródło e-płatności wiąże się oczywiście z początkiem Internetu, który zrewolucjonizował świat, jak nic innego. W końcu, gdyby nie było World Wide Web, nie byłoby sklepów internetowych i e-usług. Historia Internetu zaczyna się w 1969 roku od ARPANET, sieci wojskowej, która miała być siecią komunikacyjną podczas wojny w Wietnamie. Ale główny zwrot nastąpił w 1989 roku, kiedy Tim Berners-Lee przedstawił rozwiązanie polegające na ułatwianiu publikowania informacji i dostępu do nich w Internecie za pomocą tak zwanych "stron internetowych”
Początek systemów płatności elektronicznych
Wraz z rozwojem Internetu w pierwszej połowie lat 90-tych pojawiły się pierwsze internetowe usługi płatnicze. W 1994 r. Utworzono Stanford Federal Credit Union - pierwszą instytucję finansową oferującą internetowe usługi bankowości internetowej wszystkim jej członkom. Jednak pierwsze systemy płatności online nie były wcale przyjazne dla użytkownika i wymagały specjalistycznej wiedzy na temat szyfrowania i protokołów przesyłania danych. Co więcej, systemy nie były dostosowane do ciągłej zmiany liczby użytkowników i ich transakcji. Początkowo większość usług internetowych korzystała z systemów mikropłatności, a ich wspólną cechą była próba wdrożenia elektronicznych alternatyw gotówkowych.
Ewolucja możliwości płatniczych
Większość nowoczesnych systemów płatności jest łatwa w użyciu, a proces płatności jest ograniczony do kilku prostych kroków. Są oparte na stronie internetowej lub aplikacji, co oznacza, że nie ma potrzeby instalowania odrębnego oprogramowania lub zakupu specjalnego sprzętu, co miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Obecnie systemy są dostępne z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. Co roku pojawiają się nowe rozwiązania w świecie e-płatności, które stymulują wzrost e-commerce. Nowi gracze sprawiają, że płatności elektroniczne są łatwe do wdrożenia i wygodne dla użytkowników płacących online.