Pytania i odpowiedzi

Sporządzanie testamentu oraz odrzucanie i podział spadku. Czy i dlaczego potrzebujesz pomocy notariusza?

paź 2 2020

​Śmierć bliskiej osoby to bardzo poruszające doświadczenie, na które nigdy nie jesteśmy w stanie się odpowiednio przygotować. Niestety, nim będziemy mogli pogrążyć się w zadumie i przeżyć żałobę po zmarłym, powinniśmy pozamykać kilka ważnych spraw, które nie powinny czekać. Chodzi oczywiście o kwestie spadkowe. Czy powinniśmy skorzystać z pomocy notariusza, jeśli chcemy spadek odrzucić? Co w przypadku, gdy jesteśmy zaledwie jednym ze spadkobierców?

Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności lub odrzucić go w całości. Takie oświadczenie należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od chwili, gdy spadkobierca dowiedział się testamencie.

Jak odrzucić spadek?

Oświadczenie o odrzucenie spadku najlepiej sporządzać w formie aktu notarialnego, dzięki temu mamy pewność, że nikt nie podważy jego autentyczności. Pozwoli nam to uniknąć konsekwencji np. w przypadku, gdy jesteśmy świadomi, że zmarły pozostawił po sobie głównie zadłużenie. Jeśli nie sporządzimy takiego oświadczenia w ciągu pół roku od zgonu bliskiej nam osoby, wówczas przyjmujemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wiąże się to z tym, że spadkobierca nie przyjmuje długów spadkowych, które są wyższe od odziedziczonego majątku.

Jednak jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że w testamencie znajdują się głównie długi, lepiej jednym oświadczeniem zabezpieczyć się przed niepotrzebną walką z wierzycielami nieboszczyka.

Podział spadku u notariusza

Jeśli chodzi o dział spadku, może on nastąpić na mocy umowy zawartej pomiędzy spadkobiercami lub na skutek postanowienia sądowego. Zwłaszcza gdy w spadku zapisana jest nieruchomość, umowa działu powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Dlaczego to takie ważne? W przypadku gdy zmarły zapisał w testamencie 200 000 złotych i dom jednorodzinny do podziału na 4 osoby, żadna z nich nie ma prawa wypłacić swoich 25% kwoty bez zatwierdzenia działu spadku przez wszystkich spadkobierców.

Wizyta u notariusza pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, komu należy się jaka część majątku i zapewni nas, że żaden ze spadkobierców nie wysnuje w naszą stronę po czasie żadnych roszczeń.

Zapis zwykły i polecenie

Co w przypadku, gdy to my przymierzamy się do sporządzania testamentu? Możemy zdecydować się na rozwiązanie ustne lub własnoręczne. Nie mamy jednak pewności, że nasze zamierzone pośmiertne rozporządzenie majątkiem dojdzie do skutku, gdyż taki testament nietrudno podważyć - zwłaszcza ten sporządzony w formie ustnej. W testamencie możemy zawrzeć zapis i polecenie. Zapis zwykły polega na zobowiązaniu, które spadkodawca nakłada na spadkobiercę ustawowego lub testamentowego polegające na spełnieniu określonego świadczenia majątkowego na rzecz określonej osoby. Polecenie może narzucać np. obowiązek sprawienia określonego pochówku. Skorzystanie z usług kancelarii notarialnej pozwala zminimalizować ryzyko podważenia naszego testamentu.

Udostępnij