Płatności

ABC bezpiecznego płacenia online

mar 25 2020

Współczesność jest coraz bardziej wirtualna i zaawansowana technologiczne. Tradycyjne metody płatności zostają zastąpione przez te elektroniczne. Tak jak nasze codzienne życie przeniosło się do sieci, tak i oszuści zmienili swoje narzędzia. Używając tradycyjnych metod płatności jesteśmy narażeni na bezpośredni atak ze strony przestępcy lub dyskretną kradzież portfela. Niestety cyfryzacja sposobów płatności nie rozwiązała problemu oszustw. Cyberprzestępcy opracowali bowiem szereg metod na to, aby dobrać się do naszych e-kont. Na szczęście stosowanie się do kilku wskazówek pozwoli nam zabezpieczyć swoje środki finansowe i cieszyć się komfortem zakupów online.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że płatności online nie są jakąś magiczną funkcją sieciową. Otóż stoją za nimi konkretne instytucje płatnicze oferujące usługi finansowe, których rejestr prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. W ten sposób można zweryfikować czy akredytowana firma spełnia wszelkie wymagania bezpieczeństwa. Pierwszym więc krokiem, jaki powinniśmy wykonać, to sprawdzenie czy dana instytucja finansowa znajduje się w rejestrze dostawców usług płatniczych. Można to zrobić na stronie KNFu. Co jeszcze musimy wiedzieć o płatnościach online, żeby ustrzec się przed oszustwem?

Wiarygodny pośrednik

Obecnie, aby sprawdzić wiarygodność instytucji płatniczej nie wystarczy zweryfikować adresu strony WWW. Wówczas początek HTTPS i znak kłódki wskazywał, że transakcja będzie bezpieczna. Dziś bardzo często oszuści podszywają się pod instytucje płatnicze tak, że wykorzystują adresy typu: https://nazwa-banku.pl-oszukana-domena.com, dla których certyfikat został właściwie wystawiony, ale uwaga – dla firmy innej niż dany bank. Oznacza to, że powinniśmy zawsze dokładnie sprawdzać adres strony i nie tylko spojrzeć czy jest kłódka, tylko kliknąć w nią, aby zweryfikować komu zaświadczenie zostało wystawione. Warto również upewnić się czy dana instytucja finansowa posiada certyfikat PCI DSS. Otóż świadczy on o zgodności z popularnymi systemami płatności kartami kredytowymi i potwierdza spełnianie światowej jakości norm dotyczących bezpieczeństwa.

Dobry antywirus

Każdy komputer powinien być wyposażony w aktualne oprogramowanie antywirusowe. Jest to podstawa, bez której nie ma mowy o bezpiecznym dokonywaniu transakcji. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią do Twoich działań ochronę antywirusową. Pamiętaj, że potem musisz regularnie aktualizować program po to, aby system miał dostępną najnowszą bazę wirusów. W zasadzie dobrze robić szybką aktualizację co parę dni, ponieważ nowsze wersje złośliwego programowania pojawiają się z dnia na dzień.

Co jeszcze?

Przenigdy nie podawaj swojego PINu do elektronicznego konta bankowego na prośbę SMSa czy maila z banku. W rzeczywistości nigdy nikt z instytucji bankowych lub innych placówek, nie może poprosić cię telefonicznie czy mailowo o tak poufne informacje. Otrzymując taką wiadomość, możesz być pewny, że masz do czynienia z oszustem.

 

 

 

Udostępnij