Czy zakupy spożywcze ze smartfonem cieszą się popularnością?
Co ciekawe, blisko co piąty użytkownik smartfona odwiedza za jego pomocą strony popularnych sieci spożywczych – wynika z danych firmy Spicy Mobile zgromadzonych na platformie Mobigate. Jednak aplikacje mobilne sklepów nie cieszą się już takim zainteresowaniem, a zasięg najpopularniejszych oscyluje wokół 2%. Poniżej znajdziesz krótki artykuł dotyczący tego, jak wygląda popularność zakupów spożywczych ze smartfonem. Przeczytaj go koniecznie!
Znaczenie e-commerce w branży spożywczej
Zacznijmy od tego, że zakupy spożywcze online robi już co piąty internauta. Jednak liczne badania pokazują, że osoby te zdecydowanie częściej korzystają z komputerów stacjonarnych lub laptopów. Natomiast smartfon i tablet wybiera wciąż niewielki odsetek kupujących żywność w e-sklepach – zwykle są to osoby młode, o stabilnej sytuacji finansowej, przyzwyczajone do robienia różnorodnych zakupów online. Pomimo to, eksperci rynkowi szacują, że znaczenie m-commerce w branży spożywczej będzie systematycznie rosło – tak jak dzieje się w innych krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.
Aplikacje mobilne sklepu spożywczego
Otóż, według danych, w sierpniu bieżącego roku najczęściej wywoływaną aplikacją mobilną sklepu spożywczego była Twoja Biedronka. Natomiast drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio aplikacjom Lidl – Offers & Leaflets oraz Mój Carrefour. Jednak nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli weźmiemy pod uwagę zasięg, gdyż w tym przypadku na prowadzenie wysuwają się aplikacje Lidla oraz Carrefoura. Ponadto warto podkreślić, że użytkownicy smartfonów dużo częściej niż z aplikacji korzystają z mobilnych stron popularnych sieci handlowych – w sierpniu bieżącego roku odwiedziło je aż 28% kobiet i 16% mężczyzn. Oczywiście w obu grupach najpopularniejszą stroną odwiedzaną przez użytkowników mobilnych była Biedronka.pl.
Sklepy internetowe, które sprzedają artykuły spożywcze
Okazuje się, że w Polsce istnieje ponad 400 sklepów internetowych, które sprzedają artykuły spożywcze. Generalnie większość z nich to małe, wyspecjalizowane e-sklepy, oferujące między innymi produkty ekologiczne, dietetyczne, tzw. „kuchnię świata” lub artykuły luksusowe. Ale e-sklepy otwierają także duże sieci spożywcze. Na przykład zakupy przez internet można zrobić między innymi w Auchan, E. Leclerc, Piotr i Paweł oraz Tesco. Natomiast nie oferują ich Biedronka oraz Lidl – dwaj najwięksi gracze rynkowi, będący w czołówce rankingu popularności aplikacji i stron internetowych wśród użytkowników mobilnych.